Ознака: езеро

Сцена

Го напушти Скопје: Лила Филиповска во вонредна состојба успеа некако да стигне на плажа

Поради пандемијата со коронавирусот и вонредната состојба повеќе од два месеци сме „затворени“ во нашите домови со почитување на мерките за заштита, а со проглсување на новата вонредна состојба така […]

Вести

Бродот „Мис Стоун“ денеска ќе биде изваден од езерото

Бродот „Мис Стоун“, кој вчера потона во каналот Студенчишта, по што од него се излеа нафта и се закани природна катастрофа, денеска ќе биде изваден од езерото.Откако претставниците на локалната самоуправа, надлежниот […]

Вести

Охридското езеро замрзна

Ниските температури придонесоа да се заледат и краевите од водата на Охридското езеро. Како изгледа Охрид деновиве погледнете од фотoграфиите на еМагазин. Утрово во Охрди беа измерени минус 15 степени.Утрово во […]

Занимливости

Видео: Откриено прекрасно езеро под морето, но ако влезете во него ќе умрете во страшни маки!

Многу научници гледаат на ова откритие на Земјата како на потенцијална околина на другите планети.Ерик Кордес, професор по биологија од Темпл Универзитетот во САД го откри ова природно езеро во […]

Балкан

Две момчиња со автомобил влетаа во езеро. Ова се деталите!

Во тешка сообраќајка кај Зрењанин загина 29-годишниот Г.П., додека неговиот врсник В.С. кој бил на совозачкото место се здобил со полесни повреди.Тој по прегледот во болницата во Зрењанин е пуштен […]

Балкан

Семејства завиени во црно: Зошто луѓето најчесто се дават во езерата?

Езерата се најмирни води, но тука, по правило, има најмногу жртви, тврди инструкторот по нуркање во клубот „Крагуј“ во Крагуевац за српскиот весник „Блиц“.– Најголемиот непријател на капачите е разликата […]

Сцена

Позната креаторка преживеала хорор во Охрид: Албанците се закануваа дека…

Српската креаторка Верица Ракочевиќ и нејзиниот сопруг Вељко Кузманчевиќ за малку ќе настрадале во Македонија, додека на крајбрежјето на Охридско Езеро спиеле во камп-приколка со која патувале.– Некаде околу еден […]