Ознака: езеро

Занимливости

Езерото Врисок во Русија: Гејзер од кој се крева косата!

Кога ќе фрлите поглед на смарагдно зелена воза на езерото во рускиот округ Улаганск, што прво гледате? Можеби страшната маска од филмот „Врисок“?Неверојатната сличност ја забележал украинскиот фотограф Антон Петрус, […]

Занимливости

ИСПЛИВА ОД ЕЗЕРОТО: Црква стара 1500 години ги изненади Турците!

На изненадување на турските истражувачи и населението на историскиот византиски малоазиски град Никеја (денешен Изник) во провинцијата Анадолија, едно утро од површината на езерото се појавија темели на величествена византиска […]

Вести

Уште една трагедија: Автомобил потона во езерото Калиманци

Автомобил, најверојатно Форд, попладнево бил забележан во водите на езерото Калиманци.На површината на езерото било забележано женско безживотно тело, а според неофицијални информации во автомобилот се наоѓало уште едно, најверојатно […]

Занимливости

Посакајте им добредојде на КОШМАРИТЕ и погледнете какви жаби-мутанти се појавија

Научниците во Русија открија десетици бизарни жаби што станале проѕирни заради мутација предизвикана од индустриското загадување.Бројот на мутираните чудовишта изнесува околу 40, а кожата на некои од нив била толку […]

Видео

Уживал во спустот на тобоган: Сакал да влета во водата, но едвај преживеал

Дејвид ја скршил раката, неколку  ребра, а по грбот има исеченици и  модрици.Дејвид Салмон од Далас се спуштил  по  тобоган на езерото Тревис во  Тексас и  во таа прилика сериозно  […]

Видео

Сакал да сними како лета над земјата, но одеднаш му се случило нешто ужасно!

Тој првиот  обид  го извел успешно, но, кога тргнал со вториот, изгубил контрола и почнал да паѓа.Џон Жарде од Норвешка професионално се занимава со летање со змеј, а минатата недела […]

Локална самоуправа

Откријте го Дојран преку модни фотографии

Во сабота ( 2 јули)  со почеток во 11 часот, ќе биде отворена изложбата  „Дојран ресорт“ составена од големи паноа со модни фотографии поставени  на шеталиштето долж Дојранското Езеро.На дневна […]

Црна хроника

Страшна трагедија: Двајца браќа и сестра се удавија во езеро!

Три деца од исто семејство, стари помеѓу пет и девет години, се удавија во саботата во страшна несреќа во Неукиршен. Полицијата извести дека еден очевидец повикал пожарникари во саботата околу […]