Ознака: Екатерина Захариева

Вести

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева. „По повод медиумските објави за изгорено бугарско […]

Балкан

Захариева: Нема зошто 7 октомври да биде прифатен за заедничко чествување на Гоце Делчев

По средбата со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров во Софија вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека пред два дена имаше состанок на историската […]

Балкан Вести

Национален интерес за Бугарија е стабилен и безбеден сосед, вели Захариева

Во однос на Република Македонија од национален интерес за Бугарија е да имаме стабилен и безбеден сосед, а државата ќе биде таква, кога ќе стане членка на НАТО и ЕУ, […]

Вести

Кој лаже?! Заев или Захариева?

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по […]

Вести

Бугарската министерка не сака ни да слушне за постоење на македонско малцинство

Текстот на договорот за добрососедство со Македонија е финализиран и бугарската страна нема намера да води нови преговори. Договорот е важна нова страница во односите меѓу двете земји, но по […]

Балкан

Захариева: Кирилицата, Кирил и Методиј се бугарски

Захариева во интервјуто вели и дека со Македонија имале заедничка историја.Шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева во интервјуто за бугарската национална телевизија БТВ вели дека кирилицата, Кирил и Методиј биле бугарски. […]

Балкан

Во последните пет години 62.049 странци станаа Бугари. Меѓу нив има и македонски граѓани!

Вкупно 62.049 странски државјани добиле бугарско државјанство во последните пет години. Овој податок се наведува во писмен одговор на министерот за правда Екатерина Захариева до пратеник.Вкупно 60.194 од „новите“ Бугари […]