Ознака: ЕКВАДОР

Вести

Кина: Вирус на пакети со смрзнати шкампи од Еквадор

Властите во градот Вуху во провинцијата Анхуи во источна Кина, денеска откриле денес пакетите со замрзнати морски ракчиња од Еквадор биле загадени со коронавирусот. Вирусот е откриен на внатрешната амбалажа […]

Вести

„Мораме да почекаме да умре пациентот за да можат другите да го користат неговиот кревет и вентилатор“ – доктор во градот со најтешко погодени во Еквадор за РТ

„Мораме да почекаме да умре пациентот за да можат другите да го користат неговиот кревет и вентилатор“ – доктор во градот со најтешко погодени во Еквадор за РТ Недостаток на […]

Вести Свет

Повторно силен земјотрес во Еквадор

Сеуште видно вознемирени од земјотресот од минатиот викенд во кој загинаа 500 луѓе, граѓаните на Еквадор денес ги стресе нов земјотрес. Пацифичкиот центар за предупредување од појава на цунами, официјално […]

Вести

Шпанските власти запленија брод со 5,5 тони кокаин

Шпанските власти, во соработка со еквадорската полиција, пресретнаа брод во кој биле пронајдени и запленети повеќе од 5,5 тони кокаин, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи на Шпанија, наведувајќи дека […]

Видео

На прв поглед изгледаат како обичен пар што доби дете, но вистината ќе ве изненади!

Во Еквадор живее едно специфично семејство. Имено, родителите Фернандо Мачадо и Дијана Родригез не се типични како останатите.Во ова семејство, таткото е всушност биолошка мајка, а мајката е татко. Двајцата […]

Вести

Еквадор ја слави плебисцитарната победа на претседателските избори

Еквадорците во неделата приредија нов плебисцит за претседателот Рафаел Кореа, еден од лидерите на латиноамериканската левица, избирајќи го со големо мнозинство гласови повторно на чело на државата.  Харизматичниот и популарен […]