Ознака: експеримент

Вести

Експериментално: Се воведува четиридневна работна недела

Повеќе мали британски компании воведоа четиридневна работна недела за своите работници, како дел од сегашните идеи дека помалку работа може да донесе поголема продуктивност и подобра рамнотежа помеѓу животот и […]

Видео

ВИДЕО: Погледнете како изгледа црниот дроб после само 60 испушени цигари!

Професор на еден универзитет одлучи да направи експеримент и да им покаже на учениците како изгледа црниот дроб.Тој спореди здрав и црн дроб на пушач, а разликата е неверојатна. Доволно […]

Видео

Се доближи до бездомник и побара пари од него. Она што следи ќе ве остави без зборови!

Бездомништво може да му се случи речиси на секој човек. За жал, многу луѓе не се имуни на оваа широко распостранета „епидемија“.Многумина се среќни што го немаат тој проблем во […]

Видео

Научник затворил октопод во тегла: Нема да поверувате што се случи подоцна!

Октоподот спаѓа во семејството на главоносачите. Има 8 пипци со кои може да достигне должина и до 3 метри.Октоподот е важен жител на морското дно, каде што живее на карпестите […]

Технологија

Полеа „Ајфон“ и „Галакси“ со Кока-Кола и ги замрзна: Еве кој од телефоните го „ПРЕЖИВЕА“ експериментот!

Јутјуб корисникот Адријансен, полеа „Галакси С7“ и „Ајфон 6С плус“ со кока-кола и ги стави во замрзнувач.По речиси 10 часа ладење ги извади телефоните од замрзнувачот, а тие беа целосно […]

Занимливости

Научниците докажаа дека свеста подлежи на физиката

Научниците добија нов доказ дека физиологијата на човекот е потчинета на неговата психа.Според резултати од експерименти, нивото на гликоза во крвта на дијабетичари се менувал во зависност не од реално, […]

Живот

НАПРЕДОК ВО МЕДИЦИНАТА: Пронајдена вакцина за лекување на најчестата болест на денешницата!

Само во Америка над 1,25 милиони луѓе страдаат од дијабетес тип 1. Bacillus Calmette – Guerin е вакцината која е користена за туберкулоза пред 100 години и изгледа дека токму […]

Видео

Го направила овој експеримент со близначиња и го објавила на интернет. Резултатите се изненадувачки!

Како родители, често сме загрижени дали ја правиме вистинската работа. Секој има различно мислење што е исправно и како треба да се одгледуваат деца.Една мајка одлучила да го забави темпото […]