Ознака: експерти

Живот

ЗОШТО СМЕ ПОСПАНИ ПО ЈАДЕЊЕТО? Еве што велат експертите!

За да разберете, треба да знаете што се случува во вашиот дигестивен систем за време на оброците. Додека џвакате храна, вашиот стомак произведува гастрин, хормон кој предизвикува производство на дигестивни […]

Здравје

Глупо е да очекуваме вакцина сега, ќе ги почувствуваме вистинските последици од коронавирусот во зима

Водечкиот здравствен експерт од Англија смета дека ефикасна и безбедна вакцина против коронавирусот нема да се создаде пред зимата 2021 година, пишува Скај њуз.  Професорот Крис Вити изјави дека ќе […]

Занимливости

Никогаш не го оставајте средството за дезинфекција во автомобилот: Експертите ја откриваат причината

И пред здравствената криза, средството за дезинфекција на раце се наоѓаше во торбите на многу луѓе. Меѓутоа, со моменталната епиде*иолошка ситуација, миењето и дезинфекцијата на рацете никогаш не биле поважни […]

Занимливости

Новиот вештачки дијамант ги измами и најголемите експерти

Белгиската компанија ,,Heyaru” разви технологија за производство на синтетички дијаманти , кои не се разликуваат од вистинските. Научниците со децении работат во лабораториите на усовршување на имитирањето на природниот процес […]

Живот

Доктор открива зошто коронавирусот нема да престане на лето и дали комарците ќе го забрзаат неговото ширење…

Д-р Фахем Јунс, инфектолог, ги разбива сите митови за коронавирусот кои што досега сме ги слушнале. Д-р Фахем Јунс, шеф на одделението на инфективни болести на универзитетот во Мериленд, на […]