Ознака: експлозивна направа

Вести Свет

Тревогата за бомба на железничката станица во Барселона – лажна

Тревогата за постоењето на бомба во куфер на главната железничка станица во Барселона, поради што утрово беа евакуирани два воза, за среќа се покажа како лажна. Евакуација од сомненија за […]

Вести Свет

Пронајдена експлозивна направа во близина на домот на Џорџ Сорос во САД

Во близина на домот на милијардерот и филантроп Џорџ Сорос во округот Весчестер во државата Њујорк вчера била пронајдена експлозивна направа, објави “Њујорк тајмс“. Направата била поставена во поштенска кутија и […]

Вести

Рачно изработена експлозивна направа пронајдена под камион во Париз

Под еден камион во североистичниот дел на Париз, пронајден е прикачен детонатор поврзан со канистер со нафта, соопшти француската полиција.  Според полицијата, рачно изработената експлозивна направа со „едноставна верзија на […]

Вести

Во Санкт Петербург пронајдена и деактивирана уште една експлозивна направа

Руските безбедносни служби пронајдоа и деактивираа уште една експлозивна направа во метро станицата во центарот на Санкт Петербург, соопшти рускиот Национален комитет за борба против тероризмот.Експлозивната направа е пронајдена на метро […]