Ознака: експлозив

Балкан Вести

Во полициска зграда во Атина фрлени експлозивни направи

Со употреба на домашно изработени експлозивни направи, група млади лица рано утрово ја нападнале полициската зграда во источниот дел на Атина, пренесе грчката новинска агенција „АНА“. Инцидентот се случил утрово во […]

Вести

Утврдено дали мажот пред Суд носел експлозив

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека по извршеното вештачење утврдено е дека Е.И. (57) од Арачиново кој вчера беше приведен во близина на Врховниот суд, носел пиротехнички средства (петарди).– […]

Вести

Во Франкфурт пронајдена бомба која содржи 1,4 тони експлозив

Градските власти во Франкфурт имаат намера да евакуираат повеќе од 60 илјади луѓе од нивните домови поради декативирање бомба од Втората светска војна.Станува збор за бомба која е тешка 1,8 […]

Вести

Бомбата во Манчестер е истата која била користена во Париз и Брисел

Висок претставник на Соединетите Американски Држави изјави дека експлозивот кој бил користен во Манчестер Арена е истиот кој бил користен во нападите во Париз и Брисел, пренесува Гардијан.Републиканецот Мајк Мекол, […]

Вести

Дојава за поставен експлозив во Тетовскиот суд

Тетовската полиција изутрината во 8 часот добила информација за наводно поставена експлозивна направа во Основниот суд во Тетово.Полицијата веднаш го обезбедила местото и по насоки добиени од Обвинителството ги презела потребните […]

Вести

Шведската полиција откри експлозив во камионот користен за нападот во Стокхолм

Шведската полиција пронашла експлозив во камионот. кој влета во толпа народ пред стоковна куќа во центарот на Стокхолм, при што загинаа најмалку четири лица, а повредени се 15.Шведската телевизија СВТ […]

Балкан

Белграѓанка доживеа драма на аеродром: „Детекторот покажа дека носам ЕКСПЛОЗИВ“!

Mе испрашуваа дали сум терорист, дали со себе носам експлозив, на што одговорив негативно, објаснува  младата девојка.Сепак, објаснува таа, алармите на аеродромот во Црна Гора покажуваа поинаку, дека со себе […]

Вести

ПАНИКА ВО НИЦА: Итно е евакуиран аеродромот!

Продолжува паничната состојба во францускиот град Ница, откако се случи терористички напад за кој ИСИС презеде одговорност.Имено, аеродромот во Ница беше итно евакуиран пред еден час. Властите не прецизираа дали […]