Ознака: екстерно тестирање

Вести

Што добиваат, а што губат учениците со укинувањето на екстерното тестирање- Ристовски на Алфа ТВ

Што добиваат, а што губат учениците со укинувањето на екстерното тестирање? Дали ќе се подобри образованието? Што му е потребно на македонското образование?За ова и за многу други теми поврзани […]

Вести

Раткочери: Повлекувањето на екстерното е популистичка мерка

Основачот на најтиражниот деневен весник во Македонија на албански јазик, „Коха“, Арбен Раткочери, во вчерашната емисија „Клик плус“ на ТВ21 вели дека укинувањето на екстерното тестирање е популстичка мерка на […]

Вести

ДУИ тврдеше дека екстерното е добар пример, а сега ќе гласаат да го укинат

Првата реформа која новата влада на Зоран Заев и СДСМ ја најави е укинување на екстерното тестирање во основното и средно образование. Ќе се укине единствената контрола врз образованието во […]

Вести

Екстерното тестирање е тестирање на реалното знаење кое се применува во сите европски земји

Предложената Влада на СДС не е реформска туку антиреформска. Првите чекори кои ги најавува идната Влада не се проекти или решенија со кои би се подобрил квалитетот на веќе отпочнатите […]

Вести

Екстерното тестирање е тестирање на реалното знаење кое се применува во сите европски земји

Предложената Влада на СДС не е реформска туку антиреформска. Првите чекори кои ги најавува идната Влада не се проекти или решенија со кои би се подобрил квалитетот на веќе отпочнатите […]

Вести

Укинувањето на екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција оцени дека намерата да се укине екстерното тестирање не е реформа, туку антиреформа и популистичката мерка која е на штета на учениците.–  Намерата на СДС да […]

Вести

ДУИ во програмата од 2014 најави екстерно тестирање, а сега ќе гласа против

Демократската Унија за Интеграција на Али Ахмети во својата изборна програма од 2014 година, на страна 189 децидно најавува и го поддржува екстерното тестирање како современ и прогресивен концепт кој […]

Вести

Ветувањето за укинување на екстерното направи хаос

Најавите дека СДСМ ќе го укине екстерното тестирање создадоа забуни кај учениците, родителите и наставниците дали во јуни ќе го има овој испит или ќе биде укинат, пишува Дневник.Од Министерството […]