Ознака: ЕК

Вести

ЕК: Вакцини од земјите од ЕУ ќе се распределат за Западен Балкан и европското соседство

Денеска е усвоен е документ со механизам за распределба на вакцините Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји соопшти дека Европската комисија ќе воспостави механизам за распределба на вакцините од земјите – […]

Вести

ЕК препораки: Како да се патува низ Европа во време на пандемијата

Европската комисија излезе со општи упатства за патување со авион, воз, брод и копнен сообраќај кои ви ги пренесуваме во продолжение. Општи упатства: Патниците ќе бидат охрабрени да купуваат билети […]

Вести

ЕК со идентична проекција со Владата за невработеноста

Последниот извештај објавен од Европската комисија ги потврдува добрите фундаменти на економските политики што ги спроведува Владата на Република Македонија и проекции за намалување на невработеноста. Ова денеска го изјави […]

Вести

Коцијанчич ги поздрави напорите на Иванов: Широка коалиција за решение

Портпаролакта на Европската комисија Маја Коцијанчич, денеска одговори на прозивката од страна на македонската политичка партија ВМРО-ДПМНЕ за нејзината претходна изјава „според кој член од Уставот на Република Македонија, Еврокомисијата […]

Вести

ЕК: Хан смета на широк политички консензус околу интеграцијата во ЕУ

Од Европската комисија денеска излегоа со дообјаснување и појаснување на вчерашната изјава на еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, дадена при настап пред Парламентарното собрание на Советот на Европа […]

Вести

Курц: ЕК ја препознава улогата на Македонија во мигрантската криза

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц на својот Твитер профил објави дека ЕК „во пакетот за проширување ја препознава значајната улога на Македонија во мигрантската криза“.Наведува дека по „по […]

Вести

Пешевски: Сега многу важно да бидеме фокусирани на одржување нормални, регуларни парламентарни избори

Ги нотираме сите забелешки од Извештајот на Европската комисија и ќе продолжиме со нивно имплементирање, но сега е многу важно да бидеме фокусирани на одржување нормални, регуларни парламентарни избори, рече денеска […]

Вести

Во ноември ЕК со нова условена препорака за Македонија

Европската комисија на почетокот на ноември, оваа година ќе ги објави годинашните извештаи за напредокот на земјите во процесот на проширување на Европската унија, при што Република Македонија, како и […]