Ознака: електрична енергија

Вести Македонија

Цената на струјата се намалила

Како што објави Држаниот завод за статистика просечната малопродажна цена на електричната енергија за домаќинствата во првата половина од годината изнесувала 4,773 за киловатчас, што значи пад од 4 насто […]

Вести

Освен даноците ќе поскапува и струјата

Законот за енергетика да биде меѓу приоритетните, препорача Владата на вчерашната седница. Овој закон повеќе пати беше одложуван од претходната влада, токму со цел спречување на поскапување на струјата.По предлог на […]

Вести

Поради човечка грешка околу 7 милиони домаќинства останаа без струја

Човечка грешка без електрична енергија остави компании и станбени згради, оставајќи во неподнослива жега приближно седум милиони домаќинства на островот Тајван, пренесоа британските медиуми.Падот на електричниот напон зафати милиони станови, […]

Вести

ЕЛЕМ: Во јануари производството зголемено за 8,61 отсто

Производните капацитети на АД Електрани на Македонија во јануари годинава испорачаа над 501.201 мегават часови електрична енергија за потребите на домаќинствата и малото стопанство. Со овој резултат производствениот план за […]

Вести

ЕЛЕМ: Снабдувањето со струја e редовно

  Снабдувањето со електрична енергија за тарифните потрошувачи – домаќинствата и помалите компании на регулираниот пазар за електрична енергија се одвива редовно и во согласност со потребите. Во изминатите 24 […]

Локална самоуправа

Општина Гази Баба забрзано работи на пуштање на електрична енергија во поплавените подрачја

Општина Гази Баба во соработка со ЕВН забрзано работи на тоа граѓаните од поплавените подрачја што поскоро да добијат електрична енергија.Досега е пуштено уличното осветлување во Ченто, Инџиково како и […]