Ознака: ЕМАНУЕЛ МАКРОН

Свет

Макрон одбива секакво проширување пред длабока институционална реформа на ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе блокира секакво проширување на Европската Унија, откако земјите членки не успеаја да се договорат за именување кадар за раководните функции во Унијата. – […]

Вести Свет

Денес во Берлин Заев ќе се сретне со Меркел и Макрон

Денес во Берлин премиерот Зоран Заев ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел и со францускиот претседател Емануел Макрон. Како што информираат од Кабинетот на Меркел средбата е на […]

Вести Свет

Макрон вети дека ќе ја обнови катедралата Норт Дам

Од противпожарната служба утрово соопштија дека пожарот кој ја зафати катедралата Норт Дам во Париз е изгаснат. Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека најлошото е спречено и дека се спасени фасадата […]

Вести

Претседателот Иванов во Париз рамо до рамо со светските лидери

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, на покана на Францускиот претседател г. Емануел Макрон, денеска во Париз присуствуваше на церемонијата по повод одбележувањето на стогодишнината од крајот на Првата […]

Сцена

Колинда и Макрон повторно се сретнаа на дожд, а од нејзините високи потпетици ќе се смеете со солзи

По повод одбележувањето на 100 годишнината од крајот на првата светска војна францускиот претседател По повод одбележувањето на 100 годишнината од крајот на првата светска војна францускиот претседател Емануел Макрон […]

Вести Македонија

Милошоски му благодари на Макрон за искреноста

Францускиот претседател Емануел Макрон, за разлика од сите други високи политичири, кои во теков на месецов ја посетија Македонија или на било каков начин побараа да се гласа на Реферндумот […]

Меѓународен фудбал

Каде Колинда го чепка Маркон, додека неговата сопруга е до него?

Колинда Грабар Китаровиќ и Емануел Макрон беа главни протагонисти на трибините на Лужњики за време на финалето од Светското првенство меѓу Хрватска и Франција. По натпреварот се прегрнаа, но излезе […]

Меѓународен фудбал

Колинда го однесе Путин во хрватската соблекувална, а кога влезе кај Французите настана хаос и интервенираше обезбедувањето

Вчера сите ја видоа непријатната ситуација со чадорите, кога единствено хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ остана сама на дождот, додека за Владимир Путин и Емануел Макрон експресно се најдоа чадори […]