Ознака: емил димитриев

Вести

Заврши изградбата на магистралниот гасовод делница Клечовце-Штип

Заврши изградбата на гасоводот од Клечовце до Блок станица 5 Штип која се наоѓа меѓу селата Драгоево и Селце, инвестиција вредна 75 милиони долари.На свеченото одбележување на завршувањето на овој […]

Вести

Димитриев: Процентот на невработени е на историско најмало ниво

Во моментов процентот на невработени лица е на историско најмало ниво, 24,5 отсто. Во 2006 година тоа изнесуваше 38 отсто. Тоа е огромен пад во ситуации кога имавме неколку кризи, […]

Вести

Емил Димитриев: Во моментов процентот на невработени лица е на историско најмало ниво

Во моментов процентот на невработени лица е на историско најмало ниво, 24,5 отсто. Во 2006 година тоа изнесуваше 38 отсто. Тоа е огромен пад во ситуации кога имавме неколку кризи, светска […]

Вести

Данев со пратенички прашања за проектот „Македонија вработува 2“ и ефектите од ТИРЗ

Денес во Собранието на Република Македонија започна 109-тата седница наменета за поставување на пратенички прашања до претставниците од извршната власт. Деловничкото право да постави пратенички прашања на оваа седница го […]

Вести

Димитриев: Индустриските зони носат бенефит, размислуваме за отворање нови

Во Република Македонија досега функционираат пет индустриски зони, ТИРЗ 1 и 2 во Скопје, во Кичево Прилеп и во Штип.  Во завршна фаза сме на формирање на зоните во Струга, […]

Вести

Емил Димитриев оствари средба со евроамбасадорот Аиво Орав

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев денеска оствари средба со амбасадорот на Европската Унија во Република Македонија, Аиво Орав, по повод завршувањето на мандатот на евроамбасадорот во нашата […]

Вести

Во „Гентерм“ веќе се вработени 450 лица, бројот ќе се искачи на 2.000

Во ТИРЗ „Прилеп“ денеска официјално е отворена фабриката на американскиот „Гентерм“, инвестиција вредна 20 милиони евра, во која моментно работат 450 лица.– Инвестицијата на „Генетерм“ се проценува на околу 20 […]

Вести

Димитриев во Прилеп- „Гентерм“ отвора фабрика која ќе вработи 2.000 лица

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев, денеска ќе присуствува на отворање на фабрика за автомобилски делови на компанијата „Гентерм“ во општина Прилеп.Почетокот е предвиден за 11:45 часот. Инаку, […]