Ознака: емил димитриев

Вести

Димитриев упати честитка по повод Меѓународниот ден на Ромите

Претседателот на Владата, Емил Димитриев упати честитка до припадниците на ромската етничка заедница во Република Македонија по повод 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите.– Годинешната прослава е единаесеттата прослава […]

Вести

Димитриев и Груевски на конгрес и самит на ЕПП во Малта

Премиерот Емил Димитриев и делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот Никола Груевски учествуваат на Конгресот на Европската народна партија и на Самитот на европските десничарски партии,  што се одржуваат денеска […]

Вести

Димитриев испрати писмо со сочувство до премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев, по терористичкиот напад во Лондон, испрати писмо со сочувство до премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј.– Со огорченост, вознемиреност и тага ја […]

Вести

Димитриев: Единствена солуција за излез од кризата е одржување на нови и брзи парламентарни избори

Вие не можете да ги затворите очите дека имате сто или двесте  илјади луѓе на улица, сега во овој момент е многу важно да се спомене дека темите кои што […]

Вести

Димитриев: СЈО стана главен егзекутор кој е во функција на некои политички партии

Специјалното Јавно Обвинителство стана главен егзекутор кој е во функција на некои политички партии, изјави премиерот Емил Димитриев во гостувањето во Телевизијата Сител.Посочи дека СЈО како институција сама си го […]

Вести

Димитриев до Рама: Постојаното мешање во внатрешните работи на Република Македонија прави голема штета на добрососедските односи

Почитуван г. Рама, Постојаното мешање во внатрешните работи на Република Македонија прави голема штета на добрососедските односи и е спротивно на европските вредности, му порача македонскиот премиер Емил Димитриев на […]

Вести

Димитриев: Логично е победник со победник да составува нова Влада

Како партија го овластивме претседателот Никола Груевски да ги води разговорите за состав на новата влада. Во моментот не сакам да прејудицирам било што околу преговорите кои се во тек. […]

Вести

Димитриев упати честитка по повод Божиќ

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите Емил Димитриев упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан и […]