Ознака: емил димитриев

Вести

Средба Димитриев – Ли: Добрите билатерални односи како гаранција за унапредување на економската соработка

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на избори Емил Димитриев, попладнево во Рига оствари средба со премиерот на Народна Република Кина, Кечијанг Ли, во очи на утрешниот Петти […]

Вести

Димитриев во работна посета на Латвија

Претседателот на Владата на Република Македонија за спроведување на изборите, Емил Димитриев и владина делегација од денеска до недела  ќе престојуваат во Рига, Република Латвија, каде што се предвидени поголем […]

Вести

Пензионерите остварија средба со Димитриев

Сојузот на пензионери, предводен од претседателот Драги Аргировски, денеска оствари средба со премиерот за спроведување на изборите Емил Димитриев.По повод 70-годишнината од организираното пензионерско здружување во Македонија, Сојузот на пензионерите […]

Вести

Димитриев: „Партијата која ќе освои помалку гласови треба да му честита на победникот и тоа да го прифати како порака од народот“

11 декември треба да имаме празник на демократијата. Изборите мора да бидат празник на демократијата и јас верувам дека сите ние имаме капацитет да ја реализираме оваа цел, потенцираше премиерот Емил […]

Вести

Димитриев: На изборите одлучувате Вие, а не партиите, специјални органи или институциите

Граѓаните на Република Македонија се носители на суверенитетот на оваа земја и тоа природно и политичко право никој не може и не смее да се обиде да ви го ограничи, […]

Вести

Димитриев: „Партијата која ќе освои помалку гласови треба тоа да го прифати како порака од народот“

На 11 декември треба да имаме празник на демократијата. Изборите мора да бидат празник на демократијата и јас верувам дека сите ние имаме капацитет да ја реализираме оваа цел, потенцира […]

Вести

Димитриев: Македонија е сигурен партнер на евроатлантската заедница

Република Македонија е докажан, сигурен и искрен партнер на евроатлантската заедница. Затоа и ќе продолжиме со исполнување на суштинските реформи кои ќе не приближуваат кон посакуваната цел и ќе одговорат […]

Вести

Димитриев: Единствено решение на политичката криза се изборите на 11 декември

Изборите на 11 декември се единствено решение на политичката криза и тие треба да се сфатат и да се разберат како крај на политичката криза, а не како меѓучекор кон […]