Ознака: Ердоган

Вести

Ердоган го налути официјален Техеран: Не заборавај дека ти помогнавме на пучот во 2016!

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган стана актуелна тема во Иран, откако на митинг во Азербејџан прочита песна што го налути официјален Техеран. Песната на Ердоган предизвика големи реакции и на […]

Вести

ТУРЦИЈА ОБВИНИ ПЕТ ДРЖАВИ ЗА ЗДРУЖУВАЊЕ ВО „СОЈУЗ НА ЗЛОТО“ ПРОТИВ НЕА

ТУРЦИЈА ОБВИНИ ПЕТ ДРЖАВИ ЗА ЗДРУЖУВАЊЕ ВО „СОЈУЗ НА ЗЛОТО“ ПРОТИВ НЕА Во понеделникот министрите за надворешни работи на Грција, Кипар, Франција, Обединетите Арапски Емирати и Египет одржаа конференциски повик […]

Вести Свет

Ердоган со загриженост ги следи протестите во Франција

Како што пренесува агенцијата “Анадолија“ турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека со загрижност ги следел демострациите на „Жолтите елеци„ во Франција. Тој остро се спротивставува на хаосот предизвикан од […]

Вести Свет

Во понеделник се отвора најголемиот аеродром на светот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во понеделник свечено ќе го отвори најголемиот аеродром на светот. Ова, воедно, е трет аеродром во Истанбул. Новиот аеродром е изграден на европската страна на градот, […]

Вести

Ердоган во Германија денеска ќе ја отвори една од најголемите џамии во Европа

Градењето на џамијата почна во 2009, а ја финансира Унијата за Турско – исламски односи , тесно поврзана со турската власт. Градбата беше проследена со голем број контроверзи , меѓу […]

Вести

Какви измени носи новиот устав, Ердоган претседател до 2029 година?

Турците на референдумот ги поддржаа уставните реформи, со кои на претседателот Реџеп Таип Ердоган ќе му се дадат поголеми овластувања.Какви промени ќе им донесе на 79-те милиони жители на Туција […]

Вести

Агенти на ЦИА уапсени во Турција поради обид за атентат на Ердроган

Претседателот Путин бил известен за апсењето на двајца агенти од ЦИА, за кои Турција вели дека собориле руски авион минатата година во ноември, и се обиделе да го убијат претседателот […]