Ознака: ерупција

Вести

Евакуација на островот Амбе поради можна ерупција на вулкан

Властите на Вануату денеска наредија задолжителна евакуација на целиот остров поради заканата од ерупција на вулкан.Единаесет илјади жители на островот Амбе, 150 километри северно од престолнината Порт Вила, треба да […]

Вести

ВИДЕО: Повторно се активираше вулканот Попокатепетл

Вулканот Попокатепетл во Мексико по едногодишна пауза повторно се активираше и во последните два дена има над 300 ерупции со исфрлање на чад, пепел и карпи.Припадници на цивилна заштита во […]

Вести

Супервулкан во Италија може да ја уништи Европа!

Вулкан во близина на Неапол може да доведе до ерупција со глобални катастрофални последици, споредливо со удар на метеор, во кој ке настрадаат милиони луѓе, предупредуваат научниците.Супервулканот кој се наоѓа […]

Занимливости

„Дишењето“ на вулканот Етна во 3Д!

Вулканот Етна „дише“ на 3Д анимација. Компјутерскиот модел покажува како промените во магма-камерата на вулканот ја искривуваат почвата наоколу.Етна е активен вулкан на италијанскиот остров Сицилија. Последната негова ерупција била […]