Ознака: ЕРУСАЛИМ

Вести

Ерусалим: Полицијата уапси верници кои не почитуваат забрана за јавни собири

Ерусалим: Полицијата уапси верници кои не почитуваат забрана за јавни собири Уапсени се 320 лица од израелската полиција кои, кршејќи ги рестриктивните мерки воведени поради епидемијата на коронавирусот, се собрале […]

Вести

Верниците се враќаат на Ѕидот на плачот во Ерусалим

Верниците се враќаат на Ѕидот на плачот во Ерусалим, додека најсвето место за молитва во јудаизмот постепено повторно се отвора под олеснети мерки за спречување на епидемијата на коронавирусот. Според […]

Издвојуваме Контроверзни фајлови

КОГА И КАДЕ НАВИСТИНА БИЛ РАСПНАТ ИСУС ХРИСТ?

Елена Битнер: Фалсифакторите на историјата сепак не биле толку сигурни во себе и не го предвиделе степенот на нивниот недостаток на предвидливоста со што можеме да се играме со нив како […]

Контроверзни фајлови

ВИСТИНАТА ЗА ТЕМПЛАРИТЕ – ВИТЕЗИТЕ НА ХРАМОТ (дел 2)

Ајде да видиме што кажува официјалната верзија – Раѓањето на редот на витезите Темплари Светиот град Ерусалим, каде Христ умрел и повторно станал, бил под муслиманска власт (тие истотака верувале дека […]

Вести Свет

“Евровизија“ во Тел Авив наместо во Ерусалим

Од безбедносни причини годинешново 64-то по ред издание на овој најголем музички фестивал наместо во Ерусалим, како што требаше, ќе се одржи во Тел Авив. Организаторите велат дека по неколкумесечни […]

Вести

Денеска е Цветници, празник на последното влегување на Исус во Ерусалим

Празникот Цветници познат уште и како Цветоносна недела и Врбица, секогаш е една недела пред Велигден и се празнува во спомен на влегувањето на Исус Христос во Ерусалим, кога неговите […]

Вести

Верниици од целиот свет пристигнуваат во Стариот град на Ерусалим на Велики Петок

Верници од сите делови во светот ги исполнуваат улиците на Стариот град на Ерусалим, каде учествуваат во процесот на одбележување на Христовото распнување, јави ДПА.Француските монаси ќе ја почнат традиционалната […]

Занимливости

Видео: Отворен Светиот гроб на Исус во Ерусалим!

Археолозите, коишто ги проучуваат светиите во Храмот на Светиот гроб во Ерусалим, откако неодамна првпат по 450 години беше симната мермерната плоча која го прекриваше, утврдиле дека погребната Ложа на […]