Ознака: жалба

Македонија

Жалбата на Кочан одбиена: Веднаш да се јави во затвор

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд – Скопје ја одби жалбата на Сеад Кочан како неоснована и го потврди решението на судијата за извршување санкции, според кое осуденото лице е […]

Вести

Одбиени жалбите, Јанакиески и Божиновски остануваат во притвор

Поранешниот министер за транспорт и врски во Владата на Никола Груевски, Миле Јанакиески и екс секретарот на владата Кирил Божиновски ќе останат во притвор. Попладнево, откако беа разгледани нивните аргументи […]

Вести

Зошто оштетените во случаите на СЈО немаат право на жалба како сите други граѓани?

Неможноста кои било учесници во судска постапка да бараат изземање на специјалната обвинителка Kатица Јанева, како што можат во случај со обичните државни јавни обвинители, не е единствен правен апсурд […]

Вести

Судот ја одби неосновата жалба на СЈО за случајот „Тендери“

Основниот суд Скопје 1 – Скопје а одби неосновата жалба на Специјалното јавно обвинителство поднесена во врска со случајот „Тендери“.-Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, постапувајќи по […]