Ознака: жан-клод јункер

Вести Свет

Јункер: Лондон ја напушта ЕУ до 31 јануари

Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија до 31 јануари следната година, изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. Тој за Би-Би-Си изјави дека верува оти Брегзит ќе се случи на […]

Свет

Јункер итно мора на операција

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер го прекинал својот годишен одмор и ќе биде итно опериран, соопшти Европската комисија. -Јункер морал да го скрати својот одмор во Австрија заради […]

Вести Свет

Јункер “импресиониран од храброста“ на Заев и Ципрас

На прес-конференција со романскиот претседател, Клаус Јоханис одговарајќи на новинарско прашање претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер изјави дека е “импресиониран од храброста“ на Зоран Заев и Алексис Ципрас. Јункер […]

Вести

Не сум привразаник на брзо присоединување на Западен Балкан кон ЕУ, но не сум ниту за војна

Претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер во интервју за весникот „Политико” изјави дека е против брз прием на земјите од Западен Балкан во Европска унија.- Не сум приврзаник на брзо […]

Вести

Жан-Клод Јункер: Треба да го научиме Трамп што е Европа

Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер изјави дека изборот на Доналд Трамп за претседател на САД претставува ризик за односите меѓу ЕУ и САД, пренесоа агенциите.„Изненадувачкиот победник на изборите […]

Вести

Лидерите на политичките групи во ЕП со реакции по говорот на Јункер за состојбата на ЕУ

Европската Унија е во иста состојба како и лани и многу нешта не еволуираа кон добро, истакна меѓу другот во својот говор за состојбата на Европската Унија, претседателот на Европската […]

Вести

Јункер: Германија ќе има главна улога во ЕУ по Брегзит

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска во интервју за весникот „Билд“ изјави дека Берлин ќе има главна улога во ЕУ по гласањето во корист на Брегзит.-Германија ќе продолжи да […]