Ознака: жариште

Вести

Зaнзибар е жариште, зошто јужноафриканската мутација е толку опасна?

Јужноафриканскиот сој се шири побрзо и полесно, а ризик претставува за повозрасната популација и за оние со хронични заболувања И покрај сериозната опасност, претседателот на Танзанија (Занзибар е нејзина полуавтономна […]

Вести

Најстариот затвор во Калифорнија ново жариште на КОРОНАВИРУСОТ

Во затворот Сент Квентин, најстарата казнена установа во американската сојузна држава Калифорнија, дојде до драстично зголемување на бројот на заразени со коронавирус, со оглед на фактот дека повеќе од 1.000 […]

Живот

Експертите предупредуваат: Лифтовите потенцијални жаришта на Ковид-19

Медицинските експерти постојано советуваат дека затворените простории треба секојдневно да се проветруваат, но останува отворено прашањето како тоа да го сториме во лифтовите. И покрај тоа што во нив е […]

Живот

Во германската кланица која е жариште на вирусoт работниците живеат во ужасни услови, меѓу нив има и Македонци

Отпад, миризба и расклатени кревети… Со години работниците од германската месна индустрија „Тонис“, кои доаѓаат од сиромашните европски земји живеат во вакви услови. Досега никој не го интересираше тоа, а […]

Вести

Скопје е жариште на коронавирус: Од новите 193 заразени, 140 се од главниот град

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1391 тестирање, а регистрирани се 193 нови случаи на ковид-19. Од нив: во Скопје-140, Куманово-2, Дебар-1, Штип-6, Тетово-19, Струга-5, […]

Вести

Станува ли Војводина ново кризно жариште?!

Претседателот на Скупштината на Автономната покраина Војводина, Иштван Пастор во неделата му упати отворено писмо на премиерот на Србија и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ во кое изразува длабока […]