Ознака: железничка несреќа

Македонија

Воз удри во патничко возило во Прилеп, повредени четири лица

Воз удри во патничко возило, во кое се превезувале пет лица, кои патувале на работа. Во несреќата се повредени четири лица. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство и увидна екипа […]

Свет

Во железничка несреќа на мост во Данска загинаа најмалку шест лица

Како што веќе потврдија данските власти најмалку шест луѓе загинаа во железничката несреќа која се случи утрово во осум часот на мост кој поврзува два дански острови. Заради несреќата затворен […]

Вести Свет

Девет жртви во железничка несреќа во Турција

Тешка железничка несреќа се случи во 6:30 часот по локално време во Турција. Брзиот воз, кој сообраќал од Анкара кон централната провинција Конва удрил во локомотива која служи за инспекција […]

Вести Македонија

Во судир на товарен воз и автобус двајца повредени

Во железничката несреќа која се случи вчера околу 10:15 часот во село Свиларе, Скопско на патниот премин од железничката пруга Скопје – Кичево со повреди се здобија две лица. Товарен […]

Вести Свет

Во Тајван воз излетал од шини, 17 загинати и 80 повредени

Во железничка несреќа која денес се случила во округот Јилан на североистокот на Тајван кога воз излетал од шините загинале 17, а повредени се 80 луѓе. Според досегашните информации кои […]

Вести

Почина момчето повредено во судир со воз

Дваесет и седумгодишникот А.С. им подлегна на повредите здобиени во железничката несреќа. Момчето починало вчера попладне на на КАРИЛ при Клинички центар „Мајка Тереза“, каде беше задржан по незгодата.  До судирот […]

Црна хроника

Најмалку 44 загинати во железничка несреќа во Иран

Билансот на загинатите во денешниот судар на два патнички воза во северен Иран се зголеми на 44 лица, додека 103 лица се повредени.Несреќата се случила кога патнички воз во движење […]