Ознака: жители

Издвојуваме

Маалска средба на жителите од улица „Даме Груев“

Жителите на делчевската населба Милково Брдо од улица Даме Груев денес на само себе својствен начин се организираа на заедничка „Маалска средба“, на која се играше, пееше и се славеше […]

Занимливости

Жителите лежат на илјадници тони дијаманти, но немаат намера да ги откопаат за да се збогатат- еве за кој град станува збор

Жителите на гратчето Нердлинген, Германија, знаат дека живеат на, според стручните пресметки – 72.000 тона дијаманти, но немаат намера да го урнат цел град за да се збогатат. Огромниот извор […]

Занимливости

Еве колку жители ќе има Македонија во 2100-та

Според последните проекции на ОН, Македонија ќе регистрира огромен пад на населението до 2100 година, односно 28,78 отсто од своето население. Според процентот Македонија е на 24 место во светот […]

Занимливости

Еве кој жители се најштедливи во Европа

Според податоците на Еуростат, жителите на Луксембург се најштедливи од целата Европската унија, и во 2016 година домаќинствата во оваа мала држава заштедиле дури 20 проценти од своите приходи. По […]

Вести

Жителите на Босилово на референдум за рудникот Иловица

Жителите на општина Босилово денеска на рефенерендум се изјаснуваат дали се за или против работењето на рудникот за бакар и злато Иловица и дали се за или против отворање рудници […]

Вести

Жителите на центар револтирани, сами мораат да ги чистат улиците

Граѓаните на Општина Центар револтирани од односот на градоначалникот Андреј Жерновски мрзнат на минусните температури и сами го чистат снегот и мразот.Жители на Дебар Маало во анкетата на ТВ Нова […]

Вести

Почна исплатата на авансната помош за жителите од поплавените подрачја

Министерството за финансии информира дека сите граѓани кои ги евидентирала Комисијата за проценка на штетите во подрачјата зафатени од поплавите во скопскиот и тетовскиот регион ќе бидат опфатени со авансната […]

Вести

ФОТО: Груевски и денеска на терен со жителите

Откако вчера им помагаше на жителите на Стајковци да ги расчистат своите домови по големите поплави, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска беше меѓу жителите на населбата Економија во Сингелиќ, […]