Ознака: заболени

Балкан

Регистриран благ пад на новозаразени со коронавирусот во Хрватска

Во Хрватска денеска се регистрирани само 14 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, соопштија од Штабот за цивилна заштита. Како што јави дописникот на МИА, со ова вкупниот број […]

Вести

Од вкупниот број на заразени лица со коронавирус во Македонија 15 се здравствени работници

Од вкупниот број заболени од коронавирусот во земјава, 14 или 15 се здравствени работници, вклучувајќи ги и овие сега дијагностицирани во Скопје, информира министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на […]

Вести

Заболени 136 лица од коронавирус, најголем број од Скопје и Дебар – починати се две лица

По речиси еден месец од првиот случај на заразен со КОВИД-19 во земјава (потврден на 26 февруари и веќе излекуван), бројот на инфицирани со агресивниот вирус вчера достигна 136, а […]

Вести

Шест новозаразени: Вкупно 76 македонски граѓани имаат коронавирус

Попладнево се дијагностицирани 6 лица позитивни на коронавирус. Со ова, вкупната бројка на регистрирани пациенти позитивни на коронавирус во земјата е 76. Во текот на денов, потврдени се и 2 […]

Вести

Двајца доктори и две медицински сестри од Дебар заразени со коронавирус

Четири здравствени работници се заразени со коронавирус. Станува збор за двајца доктори и две медицински сестри од Дебар. Оваа информација ја соопшти министерот за здравство Венко Филипче. За ова претходно […]

Балкан

Коронавирусот се шири во Хрватска, бројот на заразени се зголеми на 56 лица

Во Хрватска се потврдени седум нови случаеви на коронавирус, со што вкупниот број на инфицирани лица се зголеми на 56, јави дописникот на МИА. Новозаразените се од Карловац, Ријека и […]

Вести

Во Франција вртоглаво расте бројот на заболените од новиот коронавирус

Два нови смртни случаи и 157 нови потврдени случаи на заболени од новиот коронавирус во Франција, јави дописникот на МИА. Со новите заболувања, бројот на инфицирани во Франција од крајот […]

Вести

Се зголемува бројот на заболени од грип, регистрирани над 1.000 заболени

Се зголемува бројот на заболени од грип. Изминатата недела се регистрирани повеќе од 1.000 заболени. Пристигнати се 40 материјали за тестирање од нив 20 се позитивни. Во државава циркулираат три […]

Вести

24 заболени од морбили во Струга, меѓу нив 6 се бебиња

Во епидемиолошката служба при подрачната единца на Центарот за јавно здравје во Струга се регистрирани 24 лица заболени од морбили. Раководителот на епидемилошката служба Добриевое Кузманоски информира дека меѓу заболените […]

Вести

Седум новозаболени од морбили, во животозагрозувачка состојба пациент на Инфективна клиника

Седум новозаболени од морбили се регистрирани во текот на вчерашниот ден од кои еден е хоспитализиран. Станува збор за 24-годишна пациентка од Куманово, мајка на заболено лежечко дете за која […]

Вести

Четворица нови заболени од морбили, три од нив се невакцинирани деца

Уште четири нови случаи заразени со мали сипаници денеска беа примени во Килиниката за инфективни болести, пациентите не биле вакцинирани со вакцината МРП. -Од новопримените деца на Инфективна клиника, едното […]