Ознака: зависност

Живот

Потрошила повеќе од 10.000 долари на својата бизарна зависност: 15 години криела што прави во тоалетот, а потоа сопругот дознал сè

44-годишната Лиса Андерсон од Девон, Велика Британија, има чудна зависност – таа јаде талк. Оваа жена, како што пишуваат медиумите, веќе една деценија јаде бебешка пудра и никако не може […]

Љубов и секс

Дaли постои зависност од порногрaфија?

Актерката Џејда Пинкет Смит неодамна јавно зборуваше за нејзината зависност од порно филмови. Подоцна таа кажа дека во периодот кога се обидувала да апстинира имала нездрав однос кон порнографијата. Таа […]

Технологија

Загрижувачки информации: Зависноста од мобилните телефони станува секојдневие

Мобилните телефони стануваат неопходен дел од нашето секојдневно живеење. Присутни се кај целата популација без разлика на возраста – ги користат деца, возрасни, стари… Без мобилниот телефон не можеме да […]

Живот

7 суптилни знаци дека можеби сте зависни од стрес

1. Останувате на работното место прекувремено Најверојатно вие сте последната личност која ја напушта канцеларијата. Всушност, толку често работите прекувремено што сите колеги го знаат тоа. Покрај тоа, веројатно се […]

Живот

Психолозите сметаат дека зависноста од шопинг треба да се прогласи за ментална болест

Редовните шопинг излети, кои резултираат со непотребни трошоци, предизвикани се од недостаток на контрола, предупредуваат експертите. Токму поради тоа сметаат дека зависноста од шопинг, позната како ониоманија или компулсивно пореметување […]

Uncategorized

Била зависна од хероин, но дознала дека е бремена. Како се променил нејзиниот живот?

Азариа Фејвер од Единбург била зависничка од хероин и деновите ги поминувала просејќи на улица, а потоа нејзиниот живот се променил кога дознала дека е бремена. Денес таа е здрава, […]

Uncategorized

Петте видови храна кои предизвикуваат зависност

Ако често ги јадете овие пет типови на храна, загарантирано е дека ќе ве направат зависни.Иако концептот на зависност од храната е дискутаабилен меѓу научниците, постојат се повеќе докази дека […]

Живот

Произведена вакцина која лекува зависност од хероин

Меѓународна група истражувачи развиле вакцина која ја спречува зависноста од хероин со блокирање на наркотичкото дејство на таа дрога. Со други зборови, вакцината спречува корисниците да почувствуваат било каква зависност со […]

Живот

Произведена вакцина против зависност од хероин

Меѓународна група истражувачи развиле вакцина која ја спречува зависноста од хероин со блокирање на наркотичкото дејство на таа дрога. Со други зборови, вакцината спречува корисниците да почувствуваат било каква зависност со […]

Живот

Кашкавалот создава зависност како хероинот!

Научниците дадоа сосема ново значење на терминот „нездрава“ храна –докажаа дека кашкавалот создава зависност како хероинот.Кашкавалот создава зависност поради протеинот касеин. За време на дигестијата, касеинот ослободува опијати наречени касоморфини, […]