Ознака: ЗАГАДЕН ВОЗДУХ

Вести

Македонија загадена и во пролет: Вчеравечер најзагадени Карпош и Тетово, граѓаните пријавуваат надлежните два месеци не реагираат!

Македонија повторно е загадена! Ова го покажуваат резултатите од апликацијата „Мој воздух“ на која вчеравечер во Карпош се измерени дури 129/100 AQI. Инаку AQI – Air Quality Index, е мерка […]

Вести

Македонија се гуши: Скопје, Битола, Куманово и Тетово меѓу најзагадените градови во светот

Македонските градови меѓу најзагадените во светот. Според анализата изработена од меѓународните организации „Гринпис“ и „Ај Кју Ер Вижуел“, кои глобално го следат аерозагадувањето, Тетово, Куманово, Битола и Скопје се најдоа […]

Вести

Загадувањето на воздухот одзема речиси една година од просечниот живот на Европеецот, а Македонија е најзагадена европска држава

Девет од десет луѓе ширум светот секојдневно го дишат загадениот воздух, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО). Тоа значи дека 91отсто од светската популација живее на места кадешто квалитетот […]

Вести

Загадено низ цела Македонија, граѓаните дишат отрови

Загаденоста и вечерва е огромна. Граѓаните низ цела Македонија дишат отрови. Според измерената концентрација на ПМ10 честички во воздухот измерена во 20 часот, рекордот го руши Куманово со 411 µg/m³ […]

Живот

Загадениот воздух проблем за машката ерекција

Мажите кои живеат во близина на главни сообраќајници, односно се повеќе изложени на загаден воздух, имаат поголем ризик од проблеми со ерекција и неплодност, покажуваат најновите истражувања на Универзитетот Гуангџоу […]

Издвојуваме

Жителите на Бангкок крварат поради загадениот воздух – Скопје не е далеку

Луѓето во Бангкок се гушат од смогот во градот. Воздухот стана толку лош во делови од градот, што жителите добиваат тешки кашлици и чести крварења од нос. Некои од нив […]

Вести

Во Скопје загадувањето на високо ниво, мерки засега во Струмица

Воздухот е загаден и во Скопје. Ноќеска се забележани концентрации на ПМ 10 честичките од приближно 400 микрограми. Во Центар во текот на ноќта од 22 часот концентрациите биле над […]

Вести

Воздухот загаден, концентрациите на ПМ 10 највисоки во текот на ноќта

Воздухот во Скопје од вчера е повторно со високи концентрации на ПМ10 честички, а според мерењата на Министерството за животна средина и просторно планирање во текот на ноќта достигнале и […]

Вести

Македонија вечерва се гуши: Најзагадено кај Ректорат и скопски Карпош

Загаденоста на воздухот во Македонија вечерва е на енормно високо ниво, додека власта предводена од СДСМ и Заев не ги интересира здравјето на граѓаните. Во моментов мерните станици кај Ректоратот […]

Живот

5 позитивни приказни за борбата против загадувањето од минатата година

1. Озонската дупка се намалува Не многу одамна, во средината на 1980-тите, научниците открија нешто загрижувачко – на озонот на Земјата, кој е еден вид штит од опасните ултравиолетови сончеви […]

Вести

Загадениот воздух може да предизвика аутизам кај децата

Изложеноста на одреден вид загаден воздух во раното детство може значително да го зголеми ризикот од развој на симптоми поврзани со нарушувања од аутистичен спектар (АСД), се наведува во новото […]

Вести

Воздухот загаден и вечерва, на места и 10 пати над дозволеното

Загаденоста на воздухот во државата секојдневно станува се понеподнослива. Имено според мерните станици кои се уште не се исклучени можеме да го видиме нивото на загаденоста во околните градови низ […]