Ознака: загинаа

Црна хроника

Во тешка сообраќајка на патот Неготино – Демир Капија загинаа двајцата возачи

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од Министерството за внатрешни работи, изврши увид на регионалниот пат Неготино – Демир Капија каде вчера се случи тешка […]

Црна хроника

Трагедија во рудник за злато во Сибир, 13 рудари загинаа

Официјалниот број на загинати по уривањето на браната во регионот Краснојаск порасна на 13, изјави претставник на руското Министерство за вонредни ситуации. „Потврдено е дека 13 луѓе настрадале“, се вели во […]

Балкан

Во бродската несреќа во Егејското Море загинаа пет деца и две жени

Безживотните тела на уште пет лица биле пронајдени во морето северно од островот Инусес во Егејското Море, со што бројот на загинати се искачи на седум лица откако утрово се […]

Црна хроника

Шест мигранти загинаа во тешка сообраќајка во Грција

Вчера во близина на грчкиот град Александруполи во сообраќајна незгода животот го загубија шест мигранти, откако возилото во кое се пренесувале изгубило контрола и излетало од патот. Доцна синоќа од […]

Црна хроника

Трагедија во Пенсилванија: Во пожар во ноќна градинка загинаа пет деца

Најмалку пет деца загинаа, а едно лице е повредено во пожар кој избил во ноќна градинка во градот Ири во Пенсилванија. Пожарот е пријавен во 01:15 часот наутро, а според […]

Свет

Се сруши авион во Шведска, загинаа сите деветмина

Девет лица загинаа при пад на авион кој превезувал падобранци во градот Умео, во северниот дел на Шведска, соопштија шведските власти. Портпаролот на шведската полиција, Педер Џонсон изјави дека авионот се […]

Балкан

Се преврте брод кај грчкиот остров Лезбос, загинаа седум мигранти

При потонување на брод со илегални мигранти во Егејското Море во близина на грчкиот остров Лезбос, најмалку седум лица се удавиле, а десетици се водат како исчезнати. Според грчките власти, […]

Свет

Во страотен пожар во психијатриски болница во Украина загинаа шест лица

Најмалку шест лица загинале во пожар во психијатриска болница во украинскиот пристанишен град Одеса, соопштија локалните власти. Службата за вонредни ситуации соопшти дека четворица повредени се хоспитализирани. Локалната телевизија извести дека меѓу […]

Црна хроника

Страшната сообраќајка во Србија, загинаа татко и два сина (ВИДЕО)

Вознемирувачка снимка од тешката сообраќајна несреќа кај Рума во која настрадаа 37-годишниот Мирослав Ј. и двајцата негови синови, 19-годишниот Марко Ј. и 17-годишниот Мирко Ј. емитувала “Сремска“ ТВ. До кобната […]

Свет

Како одмазда за Крајстчрч во смртоносните напади на Шри Ланка загинаа повеќе од 320 луѓе

На 15 март во Крајстчрч на Нов Зеланд во напад на две џамии беа убиени 50 муслимански верници. Во неделата, на католички Велигден, на Шри Ланка избувнаа серија експлозии, а според […]

Вести Свет

При потонување на траект во Ирак загинаа најмалку 83 лица

При вчерашното потонување на претоварен траект во реката Тигар во близина на Мосул загинале најмалку 83 луѓе, соопштија ирачките власти. На траектот имало повеќе од сто луѓе, меѓу кои жени и деца. Тие ја […]