Ознака: загинати

Вести

Флоренс продолжува да слабее, досега однесе пет животи

Тропската бура Флоренс, што ги погоди крајбрежните региони на американските сојузни држави Северна и Јужна Каролина, продолжи да слабее, соопшти денеска Националниот центар за урагани на САД. Силниот ветер и […]

Вести

Моќен тајфун ги погоди Филипини- повеќе од пет милиони луѓе се загрозени од невремето

Моќниот тајфун Мангхут ги погоди Филипините, соопштија локалните метеоролошки служби. Невремето беснее на североисточното крајбрежје на земјата со ветер со брзина од 205 километри на час. Тајфунот дошол на копно […]

Вести

Се уште не се знае број на заглавени под урнатиот мост во Калкута

Спасувачките екипи во индискиот град Калкута се уште немаат точна информација дали и колку луѓе се затрупани под мостот што денеска се урна во овој град. Локалните медиуми јавуваат дека […]

Балкан

Зошто настрадаа толку многу луѓе во пожарите во Атина?

Додека грчката престолнина ги санира последиците од катастрофалните пожари, бројот на жртвите и се уште трага по исчезнатите, сите се прашуваат, како е можно да настрадаат толку многу луѓе? За […]

Црна хроника

Девојка од Свети Николе загина во сообраќајка во Штип

Двесет и едногодишна девојка од Свети Николе рано утрово загина во сообраќајна несреќа на булеварот „Гоце Делчев“ во Штип. Според информациите од портарпоролот на СВР Штип Гордана Панајотова несреќата се […]

Вести

Најмалку 27 загинати при пожар во Индонезија

Најмалку 27 работници загинаа, а 43 други се повредени денеска при голем пожар во фабрика за пиротехнички материјали во Индонезија.Несреќата се случила во населбата Тангеранг во западниот дел на индонезиски […]

Балкан

Три лица загинаа во поплавите во Бугарија

Три лица загинаа во поплавите предизвикани од невремето проследено со пороен дожд, што го зафати реонот на бугарскиот црноморски град Бургас.Како што јави БТА, спасувачките екипи пронашле безживотни тела на […]

Вести

4 лица загинаа, има повредни и заглавени во јама

Најмалку четири лица загинаа при уривање на сводот во рудник за јаглен во југоистичната турска провинција Сирнак.Според претставник на ракводството на рудникот, при инцидентот се повредени најмалку тројца рудари, додека […]