Ознака: загреб

Вести

ТЛОТО НЕ ПРЕСТАНУВА ДА СЕ ТРЕСЕ- вечерва повеќе нови силни потреси во Загреб

Кратко време по земјотресот во 20:54 часот, се почувствува уште еден благ потрес. Според ЦСЕМ-ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина 3,7 според Рихтер. Тие посочуваат дека ова е 11 потрес во […]

Tweet Вести

Хрватска новинарка известува за земјотресот, истовремено се руши дел од зграда зад неа

Хрватска новинарка известува за земјотресот, истовремено се руши дел од зграда зад неа. Како што беше потенцирано сепак се работи за контролирано рушење бидејќи на таа зграда и била нарушена […]

Балкан

Во Загреб почина девојчето кое беше повредено во земјотресот

Девојчето (15) кое беше тешко повредено во земјотресот што вчера го погоди Загреб, почина денеска, изјави директорот на Клиниката за детски болести во „Клаичева“, Горан Роиќ. – И покрај сите […]

Балкан

Тројца повредени во земјотресот во Загреб, едно дете меѓу повредните, државниот врв на вонреден состанок

Министерот за внатрешни работи на Хрватска, Давор Божиновиќ соопшти дека по првите информации, три лица се повредени во земјотресите кои утринава во 6:24 и 7:01 часот го погодија главниот град […]

Балкан

Во автомобил измерени 81 Целзиусов степен!

Во автомобил паркиран на сонце во Загреб, биле измерени 81 Целзиусов степен, соопштија од автоклубот „Максимир“. Тие најавија предлози за превентивни мерки, како што се вградување термометар за тревога во […]

Црна хроника

Ова се сестрите убиени во Загреб. Маја работела во салон за масажа каде и го запознала убиецот. За 8 дена требало да го прослави 35 роденден

Во злосторство какво не се памети во поновата хрватска историја, убиени се шест луѓе меѓу кои и едно 10-годишно дете. Разулавениот убиец до смрт исрешета двајца мажи, три жени и […]

Црна хроника

Трагедија го потресе Загреб, убиени шестмина меѓу кои и дете

Убиецот е таксистот Игор Наѓ, кој при апсењето се самоубил. Такси возило “Шкода Октавија“ кое го возел е пронајдено на подрачјето на Брезовица, пишува “Јутарњи лист“, а радио “Сљеме јавува […]

Балкан

Мајка монструм од Загреб ѝ ги скршила рацете и нозете на својата ќерка-осудена е на 5 години затвор

Тежок случај на злоставување во Загреб, во кој 37-годишна мајка ги скршила рацете и нозете на својата ќерка која немала ни две години, ја шокираше Хрватска, но и цел регион. Мајката […]

Видео Занимливости

Масовна тепачка го запрепасти регионот: Се тепале и жени и трудници, еден влетал со автомобил (ВИДЕО)

Во Загреб се случила масовна тепачка во која се пресметале две групи. Имало 20-ина луѓе кои жени, деца и трудници. Се тепале со летви, камења, што им дојде при рака. […]

Балкан Вести

Експлозија во центарот на Загреб

Во центарот на Загреб, Хрватска, утрово во 6.20 часот одекнала силна експлозија. Полицијата соопшти дека нема повредени, а оштетени се неколку возила и стаклата на станбените објекти во близина. Како што […]