Ознака: Закон за јазиците

Македонија

Состанок за спроведувањето на Законот за јазиците

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, ќе одржи работен состанок со претставниците на Меѓуресорската работна група за спроведување на Законот за употреба на јазиците. Османи ќе […]

Македонија

Законот за јазици наредната недела ќе се објави во Службен весник

Заменик-премиерот за европски прашања Бујар Османи, екскузивно за телевизија “Алсат-м“ ја потврди информацијата дека една година по усвојувањето во Собранието, конечно се очекува Законот за употреба на јазиците да стапи на […]

Вести

Пресот на СДСМ алиби за претстојните измени на Законот за јазиците

ВМРО-ДПМНЕ реагира на денешната прес-конференција на која СДСМ најави поголема грижа и унапредување на статусот на македонскиот јазик, оценувајќи го тоа како дволичност затоа што од друга страна СДСМ прифатила официјализирање […]