Ознака: Закон за јазици

Македонија

Груби: Законот за јазици обезбедува мир и добри меѓуетнички односи

Ниту една цена за имплементација на некој закон не е поголема од цената на мирот и добрите меѓуетнички односи, а зaконoт за јазици тоа го носи, вели пратеникот на ДУИ […]

Вести

Џафери ќе го објави Законот за јазиците во Службен весник

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска кажа дека ќе го пушти Законот за јазиците за објавување во Службен весник, но не прецизираше кога. – Не сум оптоварен временски кога ќе […]

Вести

Петиција против Законот за јазиците

Околу 10.000 граѓани до 23.00 часот ја потпишале петицијата против Законот за употребата на јазиците, која почна да се споделува на социјалните мрежи по изгласувањето на законот.„Денес имаме флагрантно кршење на Уставот. […]

Вести

Груевски застана во одбрана на демократијата: Немој на сила, не е добро на сила

Собранието на Република Македонија, по третото читање го донесе Законот за употреба на јзиците со 64 гласа „за“, без против и воздржани. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги искористија сите законски можности […]

Вести

Димовски: Ќе поднесам иницијатива до Уставниот суд за Законот за употреба на јазиците

Пратеникот Илија Димовски преку својот фејсбук профил најави дека ќе поведе иницијатива пред Уставниот суд на Република Македонија за поништување на Законот за употреба на јазиците кој претходната недела беше […]

Вести

СДСМ гласаа против предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се организира јавна расправа за Законот за јазиците

Пратениците од владејачкото мнозинство денес не дадоа поддршка и гласаа против организирање на јавна расправа за Законот за јазиците која што беше предлог одлука од страна на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.Имено, […]

Вести

Академик Катица Ќулавкова: Законот за јазиците ќе предизвика хаос во системот

Не постои јазик во Европа што е прогласен за службен на државно рамниште, а да се зборува или да се учи произволно, по волја. Државниот јазик е административен, работен и […]

Вести

Емотивна објава на полицаец поврзана за новиот закон за јазици во Македонија

По најавите за донесување на новиот закон за јазици и неговото усвојување од страна на Владата на Република Македонија со емотивен статус на фејсбук се огласи Горан П. – полицаец […]

Политички партии

Законот за употреба на јазиците е противуставен

Заслепен од паталошката желба за власт по секоја цена, Зоран Заев врши предавство на највиталните вредности и интереси на државата. Велепредавник и марионета презема и извршува дејствија со кои се […]

Вести

Измена на законот за јазиците е против интересите на Македонците

Хрватската европратеничка и претседател на групата „Пријатели на Македонија во Европскиот парламент“, Маријана Петир, во настап пред своите колеги во Европарламентот, денеска се осврна на завчерашниот Совет за стабилизација и […]