Ознака: закон

Вести

Ќе се носи Законот за ЈО, обезбедени се наводно 80 пратеници што ќе го гласаат

Власта обезбеди 80 гласови за законот за јавно обвинителство, а на вечерашната владина седница закажана за 22 часот се очекува да биде одобрен текстот на законот и да биде испратен […]

Издвојуваме

Филип Петровски: Носењето Закон за ЈО се претвори во циркус и фарса

Ги гледам КОРУМПИРАНИТЕ ПОЛИТИЧКИ ЕЛИТИ (од кои некои има шанси да се пензионираат во парламентот и Ѕинго може вода да им носи…) како со недели, месеци, па и години дебатираат, […]

Вести

Мицкоски бара опозицијата да го предлага јавниот обвинител, за Заев предлозите на ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од Будимпешта

Двајцата лидери со спротивставени ставови околу законот и меѓусебни обвинувања за кочење на процесот. Опозицијата прифаќа средба на работните групи доколку нивните забелешки и предлози се прифатат, власта обвинува за […]

Живот

За газда Саво работникот е закон: Наместо 250 евра, кај мене заработуваат и до 2.500 евра

Саво Ковачевиќ е успешен Босанец во Германија. Тој е сопственик на компанијата Kovacevic Strassenbau којашто се занимава со одржување и реновирање на патишта и тротоари. Според него, во оваа дејност […]

Живот

Променет закон во Австралија: Абортусот насекаде е легален

Абортусот од денеска е легален низ цела Австралија, откако државата Нов Јужен Велс исто така гласаше за промена на стариот закон што го забрануваше тоа во таа држава. Актот донесен […]

Вести

Вишокот на храна ќе се распределува со закон

Владата на Република Македонија на денешната седница ја усвои информацијата за изготвување закон за донирање на вишокот на храна. Според информацијата, како што соопшти владината прес-служба, министерствата за труд и […]

Вести

Јапонија со закон забранува физичко казнување на деца

Јапонскиот Парламент денеска усвои закон, со кој им се забранува на родителите и другите старатели да применуваат физичко казнување врз децата. Според усвоените амандмани, кои стапуваат во сила на 1 […]

Вести

Законот за јазици стапува на сила – еве колкава е казната доколку не се почитува

Законот за употреба на јазиците кои минатата година се изгласа од владејачкото мнозинство на СДСМ, денес веќе е објавен во Службениот весник на Република Македонија, со што Македонија станува двојазична […]

Вести

Доказ: Подготвен законот за амнестија за 27 април, ќе ги опфати само пратениците другите ќе одговарате и за нив

Подгрупата за помирување во Собранието составила нацрт-закон за амнестија за неколку дела од 27 април. Како што се дознава, нацртот в понеделник ќе биден разгледан на состанокот на подгрупата, а […]

Македонија

Намалени глоби за физичките и правните лица

На вчерашната заедничка прес-конференција премиерот, Заев и министерката за правда, Рената Дескоска најавија дека во владина постапка влегува Законот за прекршоци во кој се предвидуваат измени за намалување на висината на […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ Демократска Фракција: Законот за референдум дозволува да не се гласа

Соопштение за јавноста број 18 на ВМРО-ДПМНЕ Демократска Фракција: За ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција Преспанскиот договор предвидува понижувачко и недостоинствено ,,затварање“ на т.н. Македонско прашање на Балканот и е пример […]