Ознака: закон

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ Демократска Фракција: Законот за референдум дозволува да не се гласа

Соопштение за јавноста број 18 на ВМРО-ДПМНЕ Демократска Фракција: За ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција Преспанскиот договор предвидува понижувачко и недостоинствено ,,затварање“ на т.н. Македонско прашање на Балканот и е пример […]

Вести

Колку денови платен годишен одмор му следуваат на секој работник според законот?

Согласно Законот за работни односи, секој работник има право на платен годишен одмор од најмалку 20 и најмногу 26 работни дена. Законот предвидува годишниот одмор да се користи во два […]

Живот

Нов закон: Секс во Шведска се дозволува само со писмено одобрување од партнерот

Во Шведска стапи на сила закон кој овозможува сексот без претходна согласност од партнерот да се смета за силување, што подразбира и кривично гонење. Со тоа Шведска им се приклучи […]

Вести

Апелираме пратеникот Џафери да го почитува законот за јазиците

Талат Џафери на првата седница која што ја води во Собранието на Република Македонија, почна да претседава на албански јазик, иако тоа е против деловникот и законските одредби. Пратеникот од […]

Вести

Јанева бара двотретински закон да се смени со просто парламентарно мнозинство!?

Основно правно начело во нашиот систем е закон што е донесен на еден начин не може да се менува со друг вид мнозинство, предупредува Михајло Маневски, поранешен министер за правда.Доколку […]

Вести

Да се изречат соодветни пресуди и за лицата кои беа одговорни за политичкото насилство и кршење на Уставот, Деловникот и Законот

Денес судот им изрече пресуди на лицата кои учествуваа во физичко насилство во текот на вечерта на 27-ми април. ВМРО-ДПМНЕ очекува правосудните органи да изречат соодветни пресуди и за лицата […]

Вести

Еве ги пратениците на СДС кои гласаа за Законот за изградба на автопатските делници

Не е точно дека за предметот кој СЈО го нарече „Траекторија“ не бил применет Законот за јавни набавки. Собранието уште во 2013 година донесе Закон за изградба на автопатските делници за кој расправаа […]

Вести

Законот дециден- носење оружје во зградата на Собранието не е дозволено

Личното обезбедување на потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, или на неговиот партиски челник Зоран Заев, кои за време на инцидентот во Собрание носеле, а еден од нив и употребил огнено […]

Вести

Во Унгарија стапи во сила законот за задолжително сместување на мигрантите во кампови

Од денеска во Унгарија стапи во сила законот, со кој се превидува изградба на посебни кампови за сместување на сите мигранти.Како што јави ДПА, со овој контроверзен закон, кој предизвика многу […]

Вести

Повеќе нема пушење ни на терасите

Од пред неколку денови речиси во сите угостителски објекти се забранува пушење и на терасите каде што до скоро беше дозволено пушењето. Според информациите засилени активности на инспекторите на терен […]

Вести

Нов француски закон ќе казнува за контактирање на вработените по работното време

Нов закон наложува дека компанија со 50 и повеќе вработени, не смее да праќа мејлови до вработените по завршување на работното време.Непостоењето на можност за целосно оттргнување од работата, со […]