Ознака: закон

Вести

Семејствата на настраданите ќе може да ја тужат Саудиска Арабија за 11 септември

Американскиот Конгрес го поддржа законот со кој им се овозможува на семејствата на жртвите на терористичките напади од 11 септември 2001 година да ја тужат Саудиска Арабија, пишува „Вашингтон пост“.Законот […]

Вести

Тексас со закон го забрани шеријатското право

Тексас повторно создаде стандард за однесување на своите граѓани, пишува American News.Според извештаите, во институциите на Тексас помина законот според кој на муслиманите им се забранети обидите да ги институционализираат […]

Занимливости

Ако сакате да ждригате немојте никако да ја посетувате оваа земја!

Дали сте знаеле дека ждригањето е забрането со закон?Доколку одите во Австрија никако немојте да го правите тоа. Во тоа се уверил и турист што ја посетил Виена, кој поради […]

Вести

Брифинзи на МИОА за законот за информативни и рекламни кампањи

Во Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА), денеска се одржа брифинг за предлог-законот за информативни и рекламни кампањи на јавните институции, со претставници на печатените медиуми заведени во Регистарот […]

Фото

Во Шведска жените официјално имаат право да се шетаат голи до половината!

Правото што им беше дадено на жените да се шетаат голи до половината, предизвика многу контроверзии во Шведска.Законот се однесува за „човек кој се декларира како жена.“ И покрај фактот […]

Вести

Законски измени за стимулација на квалитетот на образовниот систем

Собранието вчера расправаше за неколку измени на Законите за основно и за средно образование, кои според предлагачот, односно претставниците на извршната власт имаат за цел да го стимулираат квалитетот на […]

Вести

Арсовска- Томовска: Со новиот закон до еднакво и недискриминирачко рекламирање

Како дел од пакетот политички мерки за излез од кризата е и подготовката на новиот Закон за владино  рекламирање на јавните кампањи.  Вчера во министерството за информатичко општество се одржа […]

Вести

РУСИНКИТЕ ЌЕ МОЖАТ ДА ГИ УБИВААТ СИЛУВАЧИТЕ: Прифатен е новиот предлог на Путин!

Русинките од сега ќе можат да ги убијат тие кои ќе се осмелат да ги силуваат и тоа автоматски ќе се третира како реакција во самоодбрана, при што силуваната жена […]

Вести

Денес Собранието ќе расправа за закони поврзани со проектот „Македонија вработува 2“

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја одржи 107. седница на која на дневен ред се предлог измените  на Законот за вработување и осигурување во случај на невработеност, Законот […]

Вести

Заев смета дека е незаконски да побара повлекување на аболицијата

Според Зоран Заев повлекувањето на аболицијата  е незаконскоИмено  тој  смета дека доколку поднесе барање за повлекување на аболицијата, тоа ќе биде против законско и ќе покаже непочит  кон    уставот и  […]

Фото

Направил селфи, а потоа полицијата му го одзеде кучето. Дали забележувате ЗОШТО?

Фотографијата на пејачот Ден Тајлер и неговото куче на Инстаграм, беше повод полицијата на Вотерфорд (Мичиген) да му поѕвони на врата и да го собере неговиот питбул. Таа раса е […]