Ознака: замор

Живот

Мигрената – многу повеќе од главоболка

Мигрената – многу повеќе од главоболка ШТО Е МИГРЕНАТА? Мигрените се хронични главоболки кои предизвикуваат болка која трае од неколку часови до неколку денови. Симптомите можат да бидат толку неподносливи, […]

Вести

Италијанските доктори се на крај со силите, и самите заболуваат

Во италијанската болница Oglio Po, 25 од 90 лекари се заразени со новиот коронавирус, што зголемува притисок врз здравствениот систем кој веќе е преоптеретен од пандемијата. Петтина вработени во болницата […]

Живот

Често се будите уморни и нервозни? Научниците откриваат колку треба да трае вашата попладневна дремка

Многумина од нас ја обожуваат попладневната дремка кога имаат време за истата, бидејќи таа нѝ пружа дополнителна шанса да се одмориме и опуштиме. Меѓутоа, често се случува да се разбудиме […]

Живот

Замор, дебелеење, чувство на студ – знаци кои укажуваат дека сте заболеле…

Овие и неколку други симптоми се поврзуваат со болести на тироидната жлезда, која после дијабетисот е една од најраширените болести на светот. Според податоците на Светската здравствена организација, дури 2 […]

Живот

Преку глава ви е од непрестано гледање во компјутер? Еве што ефикасно помага

Се повеќе луѓе премногу време поминуваат пред компјутер. Ако сте во таква ситуација правете чести паузи и гледајте во билки. Околу 80 отсто од луѓето кои поминуваат повеќе од три […]

Живот

Како да се справите со заморот при долготрајни возења?

Заморот се смета за една од петте фатални причини за сообраќајни незгоди, одговорна дури за 20 проценти од сите сообраќајни незгоди што се случуваат. Многу возачи ќе признаат дека барем […]

Живот

Заморот може да ве донесе до фаза на депресија

Ако веќе подолго време сте под стрес, треба да обрнете вимание на неколку симптоми. Имено, според истражувањата стресот ве наведува на неколку навики кои генерално се лоши за вашето здравје, […]