Ознака: западнонилска треска

Македонија

Втор случај на заболен од западнонилска треска во Македонија годинава

Средовечен маж е втор случај годинава кој бил примен како заболен од западнонилска треска на Клиниката за инфективни болести, објави ТВ “Сител“. Се работи за професионален возач од Скопје, а […]

Балкан

Србија: Од западнонилска треска досега починаа 15 лица

Четири лица починаа од западнонилски треска во Србија во текот последната недела, со што бројот на жртвите од болеста од почетокот на годината достигна 15 лица, пренесе Танјуг. До сега, […]

Вести

Нема присуство на вирус на западнонилска треска кај двата сомнителни случаи

Резултатите од испитувањата во лабораторијата на Институтот за јавно здравје покажаа дека двете лица (дете и жена) немаат вирус на западнонилска треска. Ова денеска го истакна доктор Лилјана Кузмановска од […]

Балкан

Во Србија регистрирани 11 заболени лица од западнонилска треска

Во Србија се регистрирани 11 случаи на заболени од западнонилска треска, од кои девет се потврдени, информираа од Институтот за јавно здравје на Србија „Др.Милан Јовановиќ Батут“. Според податоците на […]