Ознака: заразени со морбили

Македонија

На Неврологија докторка и болничарка заразени со морбили – едно дете на апарати за дишење

Пред два дена докторка и болничарка од Клиниката за неврологија заболеле од морбили, дознава ТВ НОВА. Најверојатно двете вработени  се заразиле од пациентка која пред две седмици била хоспитализирана поради […]

Живот

Три трудници заразени со морбили абортирале на ГАК

На Гинеколошко акушерската клиника во Скопје во последните три месеци биле примени три трудници заболени со морбили, кај кои бил извршен абортус, пренесе “Плусинфо“. Двете пациентки се јавиле на првостепена […]

Македонија

Минатата седмица рекорден број на заразени со морбили

Само минатата седмица се регистрирани нови 126 заразени со морбили. Тоа е најмногу досега од почетокот на епидемијата, а повеќе од половината се од градови од внатрешноста на земјата. Бројот […]