Ознака: заразени

Вести

Ќе се испитува дали вработените на Нефрологија имаат од британскиот сој на коронавирус, се заразиле 29 лица за два дена

Лабораторијата на МАНУ утврдува дали медицинскиот тим на Клиниката за нефрологија е заболен од британскиот сој на коронавирусот. Надлежните не ја исклучуваат оваа можност бидејќи 29 здравствени работници заболеле во […]

Вести

Над 80 милиони утврдени случаи на заразени со КОРОНА ВИРУС до сега

Над 80 милиони утврдени случаи на заразени со КОРОНА ВИРУС до сега. Починати се над милион и седумстотини илјади луѓе. Вкупниот број на откриени случаи на зараза со коронавирус во […]

Вести

Во кинески град тестираат милиони жители по седум нови случаи на заразени со Ковид-19

Властите во пристанишниот град Даљен, во североисточна Кина, тестираат милиони жители откако во изминатите 24 часа беа пријавени седум нови случаи на заразени со коронавирус. Во новото жариште на епидемијата […]

Балкан

Во Грција од денеска се воведува полициски час

Зголемениот број нови случаи на Ковид-19, сѐ поголемиот број пациенти приклучени на апарати и притисокот што се создава врз здравствениот систем, од денеска носат построги мерки во Грција, односно, освен […]

Вести

ИТАЛИЈА ПО ВТОР ПАТ ГО ПРЕЖИВУВА МАРТ: Пеколна статистика на новозаразени лица, оваа бројка ќе ја препрочитувате во неверување

Италија во изминатите 24 часа регистрираше 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство, што е највисока бројка за еден ден од почетокот на епидемијата во земјата. Министерството, […]

Балкан

Што се случува во Словенија: Заразен е секој 150. Словенец

Инциденцата во периодот од 14 дена е висока, се искачи на 202,75. На болниците им недостасува обичен кадар, се повикуваат специјализантите, празни кревети на одделенијата за интензивна нега забрзано снемува. […]

Вести

Уште тројца наставници позитивни на Ковид-19, родителите прашуваат: Зошто децата не се во изолација?

Родител, чие дете учи во ОУ „Димитар Миладинов“, прашува – зошто децата не се во изолација? Вели дека децата в четврток и петок имале час со наставникот, кој пак в […]