Ознака: заразени

Вести

Починати уште 11 лицa: Бројот на заразени со коронавирус расте- полициски час во цела Македонија

Во последните 24 часа се направени 1.562 тестирања, а регистрирани се 316 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 164, Прилеп – 34, Куманово – 16, Кавадарци и Неготино – […]

Балкан

Расте бројот на заразени од коронавирус во регионот- еве каде е најтешка состојбата

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во земјите од регионот денеска бележи пораст во споредба со претходните денови, а најтешка е состојбата во Унгарија, каде се регистрирани 4.948 инфекции и […]

Вести

Ќе се испитува дали вработените на Нефрологија имаат од британскиот сој на коронавирус, се заразиле 29 лица за два дена

Лабораторијата на МАНУ утврдува дали медицинскиот тим на Клиниката за нефрологија е заболен од британскиот сој на коронавирусот. Надлежните не ја исклучуваат оваа можност бидејќи 29 здравствени работници заболеле во […]

Вести

Над 80 милиони утврдени случаи на заразени со КОРОНА ВИРУС до сега

Над 80 милиони утврдени случаи на заразени со КОРОНА ВИРУС до сега. Починати се над милион и седумстотини илјади луѓе. Вкупниот број на откриени случаи на зараза со коронавирус во […]

Вести

Во кинески град тестираат милиони жители по седум нови случаи на заразени со Ковид-19

Властите во пристанишниот град Даљен, во североисточна Кина, тестираат милиони жители откако во изминатите 24 часа беа пријавени седум нови случаи на заразени со коронавирус. Во новото жариште на епидемијата […]

Балкан

Во Грција од денеска се воведува полициски час

Зголемениот број нови случаи на Ковид-19, сѐ поголемиот број пациенти приклучени на апарати и притисокот што се создава врз здравствениот систем, од денеска носат построги мерки во Грција, односно, освен […]

Балкан

Грција во 23-дневен карантин: Строги мерки и високи казни за прекршувачите

Oд шест часот утрово, па се до 30 ноември, Грција е во втор целосен карантин, а за граѓаните дозволено е движење само со претходно испратена смс порака и тоа само […]