Ознака: затвореници

Вести

Чиле ќе помилува 1.300 затвореници поради коронавирусот

Во Чиле ќе бидат помилувани околу 1.300 затвореници со висок ризик од заразување со коронавирус, откако Уставниот суд го одобри специјалниот закон, што владата го испрати на одобрување до претседателот […]

Вести

Иран ослободи околу 70000 затвореници поради КОРОНАвирусот

Иранските власти соопштија дена пуштаат на слобода околу 70.000 затвореници заради епидемијата од новиот коронавирус. – Ослободувањето на затвореници ќе продолжи доколку тоа не создаде проблеми во јавноста, изјави портпаролот […]

Uncategorized

Затвореници Албанци ги запалиле ќелиите во затворот во Куманово

-На затворениците од Албанија, кои беа пренесени во затворот Куманово пред неколку дена, не им е дозволено да излегуваат во текот на денот и тоа е причината што кај нив […]

Вести

Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива без проблеми

Гласањето на затворениците, болните и дијспората се одвива тековно и без никакови проблеми. Сите гласачки места се отворени, а изборниот материјал навреме е доставен соопштија од Државната изборна комисија за […]

Свет

Поранешен чувар во Маутхаузен убил повеќе од 36 илјади затвореници

Од правни причини засега познат како Ханс Х., поранешен чувар на нацистичкиот концентрационен логор Маутхаузен, е обвинет за соучество во убиството на неколку десетици илјади затвореници од овој логор, соопштија германските […]

Вести

Затвореници ќе добијат уверенија за бравари и пекари

На осудените лица кои завршија стручни обуки за занимањата пекар и изработувач на браварски производи во Затвор Куманово денеска ќе им бидат доделени уверенија, информира Управата за извршување на санкциите.На […]

Вести

Турција пушта на слобода 38.000 затвореници

Турција издаде декрет за ослободување на 38.000 затвореници. По неуспешниот обид за државен удар затворите се пренаселени, бидејќи десетици илјади бунтовници беа уапсени од властите. Според турските медиуми, над 35.000 […]

Црна хроника

ТЕПАЧКА во затворот во Штип, има повредени

Командир на смена во Затвор Штип вчера околу пладне пријавил физички напад над затвореникот С.М. од Скопје од страна на повеќе осуденици кои му нанеле видливи повреди.Полициски службеници излегле местото […]