Ознака: затвореници

Вести

ЕРДОГАН КРВАВО ИМ СЕ ОДМАЗДУВА: Пучистите ги силуваат, мачат и оставаат да умрат или да се убијат

Организацијата Амнести интернешанал (АИ) соопшти дека поседува докази дека затворениците во Турција се изложени на физичко насилство и тортура кое вклучува силување во официјалните и во неофицијалните затвори во земјите.Оваа […]

Балкан

Грција: Седум затвореници побегнаа од затвор

Седум затвореници побегнаа од затвор во северна Грција, недалеку од границата со Турција, јави Асошиејтед прес, повикувајќи се на локалната полиција.Затворениците побегнале од новоизградениот затвор скокнувајќи од прозор во двор, […]

Балкан

Турција ослободи поранешни курдски градоначалници

Турција ослободи во вторникот група поранешни градоначалници Курди обвинети дека одржувале врски со милитантите, што треба да претставува мал чекор кон ставањето крај на деценискиот бунт на Курдите кои бараат […]