Ознака: затвор

Занимливости

Паштета поради која се оди во затвор: Њујорк го забранува овој деликатес, а еве и зошто

Контроверзниот француски деликатес “foie gras”, паштета направена од црн дроб на гуска или патка, наскоро би можел да биде забранет во Њујорк поради начинот на кој се произведува, односно поради […]

Македонија

Пролонгирано заминувањето на Сеад Кочан во затвор

Заминувањето во затвор на бизнисменот Кочан се пролонгира додека нема одлука од судија за извршување санкции по неговото барање за одложување на издржувањето на казната од четири години и осум […]

Македонија

Пожар во затворот во Идризово, за среќа без последици

Вчера попладне во Казнено-поправниот дом Идризово во просторија каде што се складирани ќебиња избувнал пожар. Нема повредени лица и не е причинета материјална штета. Како што изјави за МИА директорот […]

Сцена

Уапсен братот на Сека Алексиќ- кога ќе дознаете во која позната мафија од регионот членува и како се заканува ќе се стресете

Родениот брат на пејачката Сека Алексиќ, Надџад Рамиќ (41) е уапсен вчера поради сомнеж дека се обидел да изнуди 2.000 евра од сопственик на продавница во Стара Пазова. Тој му […]

Сцена

„Очајната домаќинка” оди во затвор: Од луксуз во актерскиот живот до чистење на тоалети

Американската актерка Фелисити Хафман (56) одлучи да се нагоди со обвинителството и, како што рече, „да прифати сè што ќе ѝ донесе судењето“. А тоа би значело, ако биде според […]

Вести

Смртноста во затворите во Македонија највисока во Европа

Според извештајот за годишната кривична статистика на Советот на Европа за 2018 година, објавен денеска, Северна Македонија го следи европскиот тренд за намалување на вкупната стапка на затворени. Додека на […]

Сцена

Нивната мајка си го одзеде животот, сега нивниот татко е во затвор: Ќеркичката на Панки не престанува да плаче по татко и

По апсењето поради малверзација со кредитна картички на Сашо Кимовски-Панки, неговата помала ќерка Каја секој ден чека да се врати татко и, и не престанува да плаче – открива 1тв.мк. […]

Црна хроника

Фатен на дело: Македонец вработен во Швајцарска пошта крадел накит и мобилни од пакети

Македонски државјанин бил осуден на условна затворска казна поради тоа што крадел накит и мобилни телефон од пакети во поштата во Фрауенфелд, Швајцарија каде што бил вработен. Ова е втор […]

Сцена

Познатиот млад пејач е обвинет поради детска порнографија, му се заканува затвор до 20 години

Јутјуб ѕвездата Остин Џоунс, кој се прослави со преработки на познати поп хитови на интернет, ќе помине најмалку 5, а најмногу 20 години во затвор. Џоунс (26) е уапсен и […]

Вести Видео

ДPAMA ВО ШТИПСКИОТ ЗATBOP: Зaтвopeници се забарикадирале – бараат еднакви права! (видео)

Зaтвopeници од Штип се забарикадирале во нивните соби и барале еднаквост во нивните права, онакви какви што добиваат нивните цимери Албанци. Имено, како што дознава ТВ Стар, кај нив биле […]