Ознака: затвор

Вести

Смртноста во затворите во Македонија највисока во Европа

Според извештајот за годишната кривична статистика на Советот на Европа за 2018 година, објавен денеска, Северна Македонија го следи европскиот тренд за намалување на вкупната стапка на затворени. Додека на […]

Сцена

Нивната мајка си го одзеде животот, сега нивниот татко е во затвор: Ќеркичката на Панки не престанува да плаче по татко и

По апсењето поради малверзација со кредитна картички на Сашо Кимовски-Панки, неговата помала ќерка Каја секој ден чека да се врати татко и, и не престанува да плаче – открива 1тв.мк. […]

Црна хроника

Фатен на дело: Македонец вработен во Швајцарска пошта крадел накит и мобилни од пакети

Македонски државјанин бил осуден на условна затворска казна поради тоа што крадел накит и мобилни телефон од пакети во поштата во Фрауенфелд, Швајцарија каде што бил вработен. Ова е втор […]

Сцена

Познатиот млад пејач е обвинет поради детска порнографија, му се заканува затвор до 20 години

Јутјуб ѕвездата Остин Џоунс, кој се прослави со преработки на познати поп хитови на интернет, ќе помине најмалку 5, а најмногу 20 години во затвор. Џоунс (26) е уапсен и […]

Вести Видео

ДPAMA ВО ШТИПСКИОТ ЗATBOP: Зaтвopeници се забарикадирале – бараат еднакви права! (видео)

Зaтвopeници од Штип се забарикадирале во нивните соби и барале еднаквост во нивните права, онакви какви што добиваат нивните цимери Албанци. Имено, како што дознава ТВ Стар, кај нив биле […]

Избор на уредникот

Писмото за среќна нова 2019 година од Јане Ченто до неговиот син Методиј Ченто испратено преку неговиот адвокат

Мил мој сине Методиј, втора година како ќе ја дочекаш без твојот татко да биде покрај тебе и да се радува на дочек на новата година. Сега си мал и […]

Македонија

Штрајкот со глад во Идризово-прекинат

Откако по средба со директорот добиле уверување за средба со Владата на која ќе ги претстават своите барања затворениците во затворот Идризово попладнево одлучија да го прекинат штрајкот со глад. […]

Сцена

Овие балкански ѕвезди лежеле во затвор

Голем дел од пејачите и пејачките од српската естрада доживеале барем една ноќ да бидат во затвор, а причините се различни. Неверојатно, но нивната популарност по затворското искуство порасна преку […]

Вести

Груевски експресно доби азил! Дали е договарано од предходно бегството?

Груевски експресно доби азил! Дали е договаран пред бегството? Оти се чини дека оваа операција била подготвувана и егзекутирана од поодамна. Ова го тврдиме бидејќи не е бегството и барањето […]