Ознака: затвор

Занимливости

Металика: Не ги измачувајте затворениците во Гвантанамо со нашата музика!

Фронтменот на хеви метал групата „Металика“ Џејмс Хетфилд реагираше на приказните дека во затворот Гвантанамо војската ја користи музиката од неговиот бенд за измачување на затворениците.Анонимен американски специјалец открива како […]

Вести

Десет години затвор за екс началникот на военото разузнавање на Италија

Поранешниот началник на военоразузнавачката агенција на Италија, Sismi е осуден во вторникот на десет години затвор поради учество во грабнувањето на египетскиот муслимански верски лидер во операција која во Милано […]

Занимливости

Затвор со 5 ѕвезди

Иако ѕидините од затворот ги чуваат вооружени чувари, во внатрешноста на овој затвор се случуваат вистински забави, се пуши марихуана и се пие алкохол. Затворениците продаваат и дрога и организираат борби […]

Вести

Американците изрекоа рекордна казна затвор за пиратерија!

Судија од Вирџинија одредил казна затвор од 40 месеци за Грегори Шервоник, 53-годишен човек од Њујорк кој бил член на групата Imagine, пирати кои во кино-салите ги снимаат новите филмови […]

Занимливости

„Esperanca“ – Најопасниот затвор во светот

Злогласниот затвор за мажи „Esperanca“, кој се наоѓа во Салвадор претставува толку голема опасност, што дури и тамошните вработени полицајци се приморани постојано да бидат маскирани, притоа чувајќи 5.000 затвореници […]