Ознака: заштитна маска

Вести Црна хроника

Во изминатото деноноќие регистрирани се 870 прекршоци за непочитување на мерките

Во текот на изминатото деноноќие за неносење лична заштита на лице регистрирани се 870 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со […]

Вести

Од ден на ден се зголемува бројот на прекршоци за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (14/15.09.2020 година) на територијата на државата по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 600 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира […]

Живот

Германскиот виролог предупредува: „Заштитната маска ве штити само доколку вака ја носите“

„Доколку носот ви е откриен, тогаш му оставате отворен пат на вирусот да влезе во вашиот организам. Речиси како и да не носите заштитна маска“ – предупредува германскиот виролог. Досега […]

Нега и убавина

Како Кејт Мидлтон го задржа “makeup-от” кога ја тргна заштитната маска? Еве го одогворот

Војвотката од Кембриџ Кејт Мидлтон се појави пред некој ден во Шефилд, каде и достави хуманитарна помош на организацијата “BabyBank” и ја воодушеви јавноста со стилот. Имено, маската e платнена […]

Здравје

Постојаното носење на заштитна маска при високи температури може да предизвика проблеми со кожата

Голем дел од населението се соочува со еден проблем што се јавува поради носење маска на високи температури. Ова се акни и мозолчиња кои се јавуваат како резултат на носење маски […]

Вести

На гласање задолжително носете заштитна маска

Гласањето на денешните предвремени парламентарни избори, и покрај актуелната пандемија на КОВИД-19, ќе биде безбедно за граѓаните кои ќе одлучат да одат во избирачките места и да гласаат. Ќе се […]

Занимливости

Заштитна маска го убива вирусот со помош на топлина од мобилен полнач

Израелските научници дизјанираа заштитна маска за лицето за повеќекратна употреба, којашто може да ги убие коронавирусот со топлина, напојувајќи се преку полнач за мобилни телефони. Дезинфикацискиот процес трае околу 30 […]

Живот

Како да ги избегнете црвенилата и лузните на лицето кога носите заштитна маска

Експертите дадоа упатства како да се спречат оштетувањата на кожата што може на сите да ни користат. Освен социјалната дистанца, заштитните маски, заедно со ракавиците, се нашиот најсилен штит во […]