Ознака: за амнестија

Македонија

Чавков не бара амнестија

Митко Чавков, поранешен директор на БЈБ не поднел барање за амнестија, соопшти утрово неговиот адвокат, Сашко Дукоски пред почетокот на денешното рочиште за “крвавиот четврток“. Дукоски рече дека Чавков сакал да […]

Македонија

Утре истекува рокот за поднесување барање за амнестија

Според последните информации од Кривичниот суд дванаесетмина од обвинетите за 27-ми април веќе ја искористиле можноста предвидена со Законот за амнестија. Законот предвидува дека амнестија може да добијат лицата кои не […]

Македонија

Со Законот за амнестија ќе има казни, но помали од 10 години

Законот за амнестија се очекува да се комплетира до крајот на оваа или почетокот на идната недела. Со него јасно ќе се разграничи што значи учество во насилство и осмислување […]

Македонија

Обвинетите сами ќе треба да поднесуваат барање за амнестија

Подгрупата за помирување во Собранието изготви Предлог закон за амнестиоја што денеска ќе биде доставен до копретседавачите на Комисијата, за тој што побрзо да биде донесен. Зекир Рамчиловиќ, од независната […]

Македонија

Предлог-законот за амнестија за „27. април“ не е усвоен во Собранието

Предлог-законот за амнестија на лицата осомничени, обвинети и осудени за собраниските настани од 27 април 2017. година, не беше усвоен во Собранието. Мнозинството од пратениците не го поддржаа  законот, односно […]