Ознака: За заедничка Македонија

Вести

„За заедничка Македонија“ денеска на дискусија за идните чекори: Сигурно е дека битката за правда и вистина продолжува, нашиот отпор е наша должност

Граѓаните на Република Македонија веќе 76 дена преку протести и разни други активности го искажуваат својот револт од обидот да се протурка платформа од туѓа држава, која директно удира по […]

Вести

Кавадарчани со поддршка „За заедничка Македонија“

Протестен марш и вечерва се реализираше во Кавадарци, приврзаниците на Граѓанската иницијатива за заедничка Македонија ги повторија барањата за отфрлање на тиранската платформа и зачувување на унитарноста на државата.Пред присутните […]

Вести

Илиевски: Нашата битка е битка за заедничка Македонија

Седумдесет и петти ден големо браво за сите. Одамна нè отпишаа, ама многу дни покажавме дека сме посилни, поистрајни и поупорни, бидејќи нашата битка е вистинска, немаме потреба ништо да […]

Вести

Дамовски: Народната тужба е роман за страдањето на народот под притисокот на политичките елити во Македонија и меѓународната заедница

Седумдесет и пет дена сме тка поради лагите, лагите влијаат на нашата мотивација и решение да го дотераме ова до крај, посочи од пред Собранието Борис Дамовски од граѓанската иницијатива […]

Вести

Илиевски: На 12- ти мај 2009 и 2014 Иванов положи заклетва како претседател- претседателе, бранете ги интересите на граѓаните и Уставот

На 12-ти мај 2009 Ѓорге Иванов стапува на функцијата претседател на Република Македонија, на 12-ти мај 2014, Иванов го започнува својот втор мандат како претседател на Република Македонија. на 12-ти […]

Вести

Илиевски: Имаме енергија и мотив за понатаму, ќе дојде ден кога некој сериозно ќе одговара за се што и прави на Македонија

Некој да кажеше на првиот ден дека ќе броиме 74-ти и дека имаме енергија, сила, волја, мотив за понатаму можеби ќе му се насмеевте, истакна од пред Собранието на Република […]

Вести

Илиевски: Зборот на оној кој е подготвен да продаде се’ само за да дојде на власт, не држи

Граѓаните веќе 74 дена се на улиците низ целата држава, со цел да ја зачуваат унитарноста и суверенитетот на Република Македонија. Тие денеска повторно поминаа покрај народната канцеларија на претседателот […]

Вести

Битолчани со порака – Паѓај неправдо пред лицето на Македонија

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денес одржа протестен марш и во Битола каде повторно беа истакнати барањата на граѓаните.Битолчани со развеани македонски знамиња порачаа дека нема да ја прифатат Тиранската […]