Ознака: За заедничка Македонија

Вести

Струмица обоена во „црвено-жолто“: Граѓаните со масовна поддршка ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Граѓаните на Струмица вечерва во голем број излегоа низ улиците на градот за да ја изразат својата поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“,  струмичани низ улиците  ја изкажаа својата загриженост […]

Вести

За заедничка Македонија 73 ден – Радоста и надежта нека нe сплотат

Поддржувачи на граѓанската иницијатива „За Заедничка Македонија“ вечерва на 73. протестен марш низ центарот на Скопје повторно побараа отфрлање на т.н тиранска платформа и порачаа дека нема да запират нивните […]

Вести

Охриѓани: Џафери е изгласан спротивно на уставните, законските процедури и деловникот

Граѓани на Охрид и денеска во рамки на иницијативата „За заедничка Македонија“ протестираа против тиранската платформа и илегалниот избор на претседател на Собранието на Република Македонија.– Ние не отстапуваме од […]

Вести

Кавадарчани порачуваат: Да застанеме сите сложно зад нашиот еден и единствен интерес-Македонија

Протестен марш и вечерва се реализираше во Кавадарци од страна на приврзаниците на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која се залага за неприфаќање на т.н Тиранска платформа“ и зачувување на […]

Вести

Илиевски: Амбасадорот Река да не не’ стабилизира толку, неговата држава со Тиранската платформа не мора да мудрува за Македонија

Од кабинетот на Иванов велат дека Иванов очекувал Заев да го исполни јавно кажаниот збор дека со тиранската коалиција ќе била загарантирана унитарноста на државата, да ве потсетам за оние […]

Вести

Илиевски: Ќе ја победиме црната мисла за Македонија и ќе се бориме за соживот, затоа сме ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА

Сакам да ги прашам сите експерти зошто сте уплашени од одлуката на Уставниот суд ако се било легално? Зошто бегате како ѓавол од лук тоа Уставниот суд да ја толкува […]

Вести

Дамовски: Тужбата е комплексна, ако нашите судови не одговорат ќе одиме на меѓународните

Имаме одлични правници на нашата страна. Тужбата е комплексна, ќе треба и други специјалисти, професори да се приклучат, но тоа ќе биде една касетна бомба како што е народот бомба. […]

Вести

Илиевски: Народот е кичмата на Република Македонија и мора да остане права, а главата гордо високо крената

Граѓани за заедничка Македонија и денес на 73-тиот ден застануваме пред канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов, истакна на денешниот протестен марш Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.-Деновиве читаме […]