Ознака: за претседател

Македонија

Мене лично ме интересира дали кандидатот за претседател има три грама мозок, напиша Најчевска

Мирјана Најчевска, професорка, активистка и експертка од областа на човековите права со контроверзен углед, активен борец за промоција и заштита на човековите права на маргинализираните групи на својот Фејсбук профил уште […]

Политички партии

Амди Бајрам се откажа од кандидатура за претседател

Откако на Централниот одбор ја доби поддршката од партијата пратеникот и претседател на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам влезе во трката за претседател на државава. Но, многу брзо се пишмани, па синоќа […]

Македонија

Блерим Река: Потврдена кандидатура за претседател

Универзитетскиот професор и поранешен амбасадор Блерим Река на неговиот Фејсбук профил ја потврди веста која утрово се појави на медиумите на албански јазик, за својата кандидатура за претседателските избори во […]

Македонија

И Оливер Спасовски во трка за претседател

Потпретседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски е единствен кандидат на општинската организација на СДСМ Куманово за претседател на Македонија, објави “Кумановоњус“. -Општинската организација на СДСМ Куманово, […]

Македонија

Филип Петровски ќе собира потписи за кандидат за претседател

Од сабота, 23 февруари д-р Филип Петровски ќе почне да собира десет илјади потписи за неговата кандидатура на претстојните претседателски избори. Тврди дека зад него, односно зад “Македонија блокира“ стојат […]

Македонија

Петмина во изборот на Заев и Ахмети за заеднички кандидат за претседател

Пет имиња влегуваат како фаворити во изборот на Заев и Ахмети за заеднички претседателски кандидат, открива премиерот и претседател на СДСМ по средба со коалициониот партнер во Клубот на пратеници. […]

Македонија

Во Клубот на пратениците Заев и Ахмети утре ќе договараат заеднички претседателски кандидат

Утре во Клубот на пратениците владините партнери Зоран Заев и Али Ахмети ќе договараат можен заеднички претседателски кандидат. Средбата, според информации од партиите е закажана за 12:30 часот, пишува “Плусинфо“. […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ избира кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска на конвенција во Струга ќе избира партиски кандидат за претседател на државата за претстојните избори што ќе се одржат на 21 април, годинава. Вкупно 551 делегат ќе избираат […]