Ознака: за претседател

Македонија

Мене лично ме интересира дали кандидатот за претседател има три грама мозок, напиша Најчевска

Мирјана Најчевска, професорка, активистка и експертка од областа на човековите права со контроверзен углед, активен борец за промоција и заштита на човековите права на маргинализираните групи на својот Фејсбук профил уште […]

Политички партии

Амди Бајрам се откажа од кандидатура за претседател

Откако на Централниот одбор ја доби поддршката од партијата пратеникот и претседател на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам влезе во трката за претседател на државава. Но, многу брзо се пишмани, па синоќа […]

Македонија

Блерим Река: Потврдена кандидатура за претседател

Универзитетскиот професор и поранешен амбасадор Блерим Река на неговиот Фејсбук профил ја потврди веста која утрово се појави на медиумите на албански јазик, за својата кандидатура за претседателските избори во […]

Македонија

И Оливер Спасовски во трка за претседател

Потпретседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски е единствен кандидат на општинската организација на СДСМ Куманово за претседател на Македонија, објави “Кумановоњус“. -Општинската организација на СДСМ Куманово, […]

Македонија

Филип Петровски ќе собира потписи за кандидат за претседател

Од сабота, 23 февруари д-р Филип Петровски ќе почне да собира десет илјади потписи за неговата кандидатура на претстојните претседателски избори. Тврди дека зад него, односно зад “Македонија блокира“ стојат […]

Македонија

Петмина во изборот на Заев и Ахмети за заеднички кандидат за претседател

Пет имиња влегуваат како фаворити во изборот на Заев и Ахмети за заеднички претседателски кандидат, открива премиерот и претседател на СДСМ по средба со коалициониот партнер во Клубот на пратеници. […]

Македонија

Во Клубот на пратениците Заев и Ахмети утре ќе договараат заеднички претседателски кандидат

Утре во Клубот на пратениците владините партнери Зоран Заев и Али Ахмети ќе договараат можен заеднички претседателски кандидат. Средбата, според информации од партиите е закажана за 12:30 часот, пишува “Плусинфо“. […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ избира кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска на конвенција во Струга ќе избира партиски кандидат за претседател на државата за претстојните избори што ќе се одржат на 21 април, годинава. Вкупно 551 делегат ќе избираат […]

Македонија

Централниот комитет на “Единствена Македонија“ донесе одлука да го поддржи д-р Филип Петровски за кандидат за претседател

Централниот комитет на “Единствена Македонија“ како највисоко одлучувачки орган на партијата помеѓу два конгреса, денес, недела, 10 февруари одржа седница во врска со утврдувањето на кандидат и настап на партијата […]

Македонија

И овчарот од Пухче, Марјан Трајчев поднел кандидатура за претседател на Македонија

Овчарoт од селото Пухче, Марјан Трајчев на Фејсбук поднел кандидатура за претседател на Македедонија. – Јас поднесов кандидатура за Претседател на Македонија и мислев дека ќе водам лавовска битка со професорката […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ ги објави кандидатите за претседател

Денес ВМРО-ДПМНЕ ги соопшти кандидатите за претседател на државата. Ако се земе предвид дека дел од апликациите би можеле да стигнат и по пошта конечниот број на апликанти ќе биде […]

Политички партии

Амди Бајрам со лајкови на Фејсбук ќе бара поддршка за претседател

Пратеникот и претседател на Сојуз на Ромите, Амди Бајрам, веќе објави дека ќе се кандидира за претседател и рече дека ќе бара поддршка со лајкови на Фејсбук. – Прво ќе отвориме […]