Ознака: за Уставни измени

Македонија

Седницата за уставните измени презакажана за 16 часот, протестот почна точно на пладне

Собраниската седница за уставните амандмани е презакажана за 16 часот, извести претседателот на Собранието Талат Џафери, но не ја кажа причината за одложувањето. Пратениците на денешната 75. седница ќе ги […]

Македонија

Движењето “Македонија блокира“ пред домот на Муковски

Припадинци на Граѓанското движење против уставните измени „Македонија блокира“ синоќа од пред домот на пратеникот Крсто Мукоски во Вевчани ги почнаа своите најавени протести пред домовите на пратениците од опозицијата […]

Македонија Политички партии

Села не прифаќа комисија за помирување-бара договор за помилување!?!

Зијадин Села, лидерот на Алијансата на Албанците денес изјави дека за нив не е прифатливо да се формира комисија за помирување и дека поединците кои ги направиле злоделата на 27 […]

Вести Македонија

Пленарна седница утре во 11 часот

Уставните измени утре ќе се најдат пред пратениците на пленарна седнница. Дали власта ќе го обезбеди потребното двотретинско мнозинство за да го реализира предвиденото од Договорот со Грција останува да […]

Вести Македонија

Предлогот за Уставни измени во понеделник на пленарна седница

Со спротивставени мислења меѓу пратениците од власта и од опозицијата ја завршија работната недела. По дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања, поддршка за пристапување кон измените на Уставот […]