Ознака: здрава исхрана

Живот

Пет едноставни трикови со кои ќе ја ублажите менструалната болка

Постојат мали трикови благодарение на кои можете да ја спречите менструалната болка. 1. Здрава исхранаПоборниците на здравата исхрана тврдат дека од пресудна важност е она што се јаде две недели […]

Живот

Претераната грижа за здравјето може да остави последици

Недоволното движење, лошата исхрана и анксиозноста се на врвот на листата ризици за појава на кардиоваскуларни болести. Меѓутоа, и опсесивната грижа за здравјето и претераното вежбање може да остават опасни […]

Живот

Нутриционист предупредува на скриените опасности од „здравата“ исхрана

Супи или густи чорби направени од варен и мешан зеленчук се популарни и во зима и во лето, топли се и исполнети, лесни за варење, а нутриционистите ги препорачуваат на […]

Живот

Дали некогаш сте се запрашале колку навистина е важна здравата исхрана?

Според една неодамнешна студија објавена во списанието „The Lancet“, нездравата исхрана предизвикува околу 11 милиони смртни случаи годишно. Научници ги анализирале прехранбените навики на луѓето во 195 земји ширум светот […]

Живот

3 едноставни чекори за слабеење без изгладнување

Многу од начините за брзо слабеење можеби се ефикасни, но поради нив ќе се чувствувате гладно и незадоволно. Доколку немате челична волја, голема е веројатноста брзо да се откажете од […]

Живот

Ригорозен план на исхрана на ангелите на Викторија

Секој декември се одржува спектакуларната ревија на “Victoria’s Secret”, а токму сега започнуваат нивните припреми за овој голем моден настан. Добро е познато дека ангелите на Викторија изгледаат беспрекорно, а […]

Живот

Основата на една добро избалансирана диета

Основата на една добро избалансирана диета Диета едноставно кажано преставува секој внимателно определен и набљудуван начин на исхрана, одреден со некоја цел или тенденција, а од страна на стручно лице. […]