Ознака: здрава храна

Кулинарство

Дали знаевте дека смоквите можат да ве ослободат од вишокот маснотии?

Предноста на оваа диета е што има позитивно влијание и на здравјето, односно воедно е и лек за зголеменото ниво на масти во крвта.Предноста на оваа диета е што има […]

Здравје

Здрава храна што треба да ја избегнувате доколку сакате да ослабете

Кога сакаме добро да се грижиме за нашето тело, првата работа на која помислуваме е овошјето како нискокалорична и здрава храна, јадејќи ја за ужина, па дури и наместо вечера. […]

Кулинарство

Нов омилен начин на подготвување на јајца: Кралски појадок кој се јаде во секое доба од денот

Јајцата Бенедикт се американски фаворит за појадок и бранч, а истите можете да ги припремите во вашиот дом со многу малку напор. Највкусната варијанта на јајца со пржена шунка и […]

Живот

И од здравата храна качувате килограми, еве ги стапиците

Фактот дека некои производи се здрави за нашето тело не значи дека тие не дебелеат. Кои се секојдневните стапици заради кои накачуваме килограми? Стапицата 1: Леб Луѓето кои сакаат тестенини […]

Живот

Ако внимавате на тежината, не ги комбинирајте јајцата со овие намирници

Јајцата се супер здрава храна за појадок, особено ако се обидувате да изгубите тежина. Тие се исто така многу добра состојка која може да биде дел од многу рецепти. Но, […]

Живот

Дури и ако немате време, придржувајте се до овие 5 правила за здрава исхрана

Денеска е научно докажано дека не мора да ги броите калориите и да јадете минијатурни порции за да ги намалите килограмите. Секако, тоа не значи дека треба секојдневно да ставате […]

Кулинарство пулсот на трпезата

Сода бикарбона и за миење на зеленчукот. Погледнете го видеото

Секогаш сме се прашувале кој е најправилниот начин да се измие зеленчукот. Погледнете го видеото Во  видеото погоре ќе погледнете неколку начини и ќе се изненадите. Миењето на зеленчукот и […]